”Aikovatko perussuomalaiset lyöttäytyä yhteen avoimesti rasististen poliitikkojen kanssa?”

Aikovatko perussuomalaiset lyöttäytyä EU-parlamentissa yhteen avoimesti rasististen poliitikkojen kanssa, kysyy RKP:n varapuheenjohtaja Päivi Storgård?
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Päivi Storgårdin mielestä ihmisten on saatava tietää, minkä puolesta he oikein äänestävät.

– Tähän asti ei yksikään johtava perussuomalainen poliitikko ole osannut antaa vastausta siihen, mihin puolueryhmään he liittyvät toukokuun vaalien jälkeen. Osoittaa melkoista asiantuntemattomuutta, kun ei tiedä, kenen kanssa tekisi yhteistyötä – tai sitten on silkkaa epärehellisyyttä jättää kertomatta perussuomalaisten tulevien kumppanien nimet, hän sanoo.

– Koskaan 1930-luvun jälkeen Euroopassa ei ole ollut näin paljon muukalaisvihamielisiä päättäjiä kuin nyt, Storgård jatkaa.

Hän kysyy, aikovatko perussuomalaiset Marine Le Penin äärioikeistolaisen Kansallisen rintamaan tai Geert Wildersin anti-islamilaisen Vapauspuolueen yhteistyöpuolueeksi?

– Missä on perussuomalaisten poliittinen koti Euroopassa, Storgård kyselee ja toteaa, että vaaliuurnilla on paras olla tarkkana.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS