Immonen: Hallitus lakkauttaa aseharrastuksen asteittain

Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immosen mielestä istuvan hallituksen ja sen edeltäjän tavoite on selvästi lopettaa asteittain koko ampuma-aseharrastus ja metsästys Suomessa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Immonen otti kantaa asiaan keskiviikkona eduskunnassa käydyssä ampuma-aselain tiukentamista koskevassa keskustelussa.

– Ampuma-aselain muutoksilla hallitus haluaa esimerkiksi asettaa tehokkaimmat ilma-aseet ilmoituksenvaraisiksi, vaikeuttaa aseiden säilyttämistä sekä säätää erillisen ampumarataluvan, vaikka jo nykyisellään ampumarata vaatii ympäristönsuojelulaissa määritellyn ympäristöluvan, jossa määritellään miten ja milloin radalla saa ampua, sekä esimerkiksi määräykset alueen aitaamisesta, Immonen sanoi.

Hänen mielestään hallitus haluaa lisätä byrokratiaa niin ampumaratojen perustamisessa ja ylläpidossa kuin aseiden hankinnassa sekä säilytyksessäkin, ja tehdä näin ”rehellisten suomalaisten aseen omistamisesta ja ampumataitojen ylläpidosta entistä vaikeampaa ja jopa rikollista”.

Immosen mielestä ampuma-aselain muutokset vaikeuttavat olennaisesti vielä entisestään ampuma-aseharrastajia ja metsästäjiä, eivätkä edistä ampumataitojen ylläpitämisen mahdollistamista.

– Turvallisuuden kasvamiseen tai laittomien aseiden määrään tai käyttöön rikoksentekovälineenä, ei näillä hallituksen toimilla vastata. Tämän ja edellisen hallituksen tavoite on selvästi lopettaa asteittain koko ampuma-aseharrastus ja metsästys maassamme, Immonen sanoi.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS