Juha Rehula: Valiokunta ei jatka sote-lain käsittelyä

Sosiaali- ja terveysvaliokunta on päättänyt olla jatkamatta sote-lain käsittelyä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Sosiaali- ja terveysvaliokunta kokoontui torstaina heti perustuslakivaliokunnan kokouksen jälkeen torstaina.

– Sosiaali- ja terveysvaliokunta on päättänyt, ettei meillä ole edellytyksiä jatkaa toimia sote-lain valmistumiseksi tällä vaalikaudella, valiokunnan puheenjohtaja Juha Rehula (kesk.) sanoi kokouksen jälkeen pidetyssä tiedotustilaisuudessa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Rehulan mukaan valmistelu jatkuu käytännössä virkamiestyönä perustuslakivaliokunnan viitoittaman kolmen mallin pohjalta, joita ovat kuntaa suuremmat itsehallintoalueet, yksitasoinen kuntayhtymämalli ja sosiaali- ja terveydenhuollon järjestämisvastuun siirtäminen valtiolle.

Rehula totesi sosiaali- ja terveysvaliokunnan tehneen kaksi viikkoa töitä sillä mielellä, että sosiaali- ja terveysuudistus saataisiin valmiiksi tällä vaalikaudella. Perustuslakivaliokunta totesi kuitenkin antamassaan lausunnossa, ettei sosiaali- ja terveysvaliokunnan korjaamat sote-lakiehdotukset ja niiden perustelut muodosta riittävää perustaa arvioida ehdotusten perustuslainmukaisuutta.

Sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Sari Sarkomaa (kok.) sanoi valiokunnan tietäneen, että puolueiden päätös jatkaa sote-lain valmistelua sosiaali- ja terveysvaliokunnan toimesta oli ”aika mahdoton tehtävä”. Hän piti kuitenkin valiokunnan keräämiä eväitä arvokkaana työnä.

Sarkomaa toivoi, että lain valmistelua jatketaan valtiovarainministeriön, oikeusministeriön ja sosiaali- ja terveysministeriön yhteistyönä ja myös rahoituksen on oltava uudistuksessa mukana. Lisäksi hän toivoi kaikkien puolueiden sitoutuvan sote-uudistuksen jatkamiseen.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS