Sisäministeri Paula Risikko: Luottoni Maahanmuuttoviraston työhön on vahva

Ministerin mukaan Maahanmuuttoviraston turvapaikkapäätösten laatu on korkealla tasolla, sillä hallinto-oikeuksissa vain alle kaksi prosenttia kumoutuu sen takia, että lakia olisi tulkittu väärin.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Sisäministeri Paula Risikko (kok.) kävi tutustumassa Maahanmuuttoviraston (Migri) työhön ja asiantuntijoihin tänään torstaina. Vierailullaan hän halusi osoittaa täyden tukensa kriittisen julkisen keskustelun kohteeksi joutuneelle virastolle.

– Luottoni Migrin työhön on vahva. Annan virastolle täyden tukeni. Migrin työntekijät ovat tällä hetkellä yksi tärkeimmistä Suomen viranomaisista, Risikko painotti.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Risikko kehotti viraston johtoa suhtautumaan vakavasti henkilöstöstä tulevaan signaaliin siitä, ettei työtä ehdittäisi tehdä tarpeeksi laadukkaasti tai että kiire uuvuttaa.

– Vierailuni aikana minulle syntyi kuva avoimesta, inhimillisestä ja keskustelevasta organisaatiosta, jossa tehdään työtä tiiminä ja johtajat kantavat vastuunsa. Signaali siitä, etteivät kaikki koe työtään näin, on nähtävä mahdollisuutena: ihan ensiksi varmistetaan, että kaikilla on työssään tuki, vähintään yksi henkilö, jolle puhua. Ihmisten kohtaaminen ja heidän koko elämäänsä vaikuttavien päätösten tekeminen on raskasta, vastuullista työtä, jossa esimiesten ja työyhteisön tuella on suuri merkitys.

Sisäministeriön Maahanmuuttoviraston turvapaikkapäätöksenteolle asettamat määrälliset tulostavoitteet ovat tiukat. Niistä huolimatta päätökset on jatkossakin tehtävä yksilöllisen harkinnan perusteella.

– Ensisijainen viestini Migrille on: laatukylki edellä. Määrälliset tavoitteet pitää olla, mutta siihen ei saa pyrkiä laadun kustannuksella, Risikko korosti.

Risikon mukaan Maahanmuuttoviraston turvapaikkapäätösten laatu on korkealla tasolla, sillä hallinto-oikeuksissa vain alle kaksi prosenttia kumoutuu sen takia, että lakia olisi tulkittu väärin.

Turvapaikkapäätöksentekijöiden määrä lähes seitsenkertaistui reilussa puolessa vuodessa, mikä tarkoitti, että lähes koko vanha henkilöstö oli mukana perehdyttämässä.

Maahanmuuttoviraston turvapaikkayksikön johtaja Esko Repo kysyi, pitäisikö jossakin oppilaitoksessa olla tarjolla syventäviä opintoja ulkomaalaishallintoon, erityisesti turvapaikkapäätöksentekoon.

Risikko lupasi ottaa asian pohdittavakseen.

– Kyllä tämä on huomioitava koulutusjärjestelmässä, Risikko sanoi.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
Politiikka

Kansanedustaja suree Ukrainan lapsia

80 vuotta toisen maailmansodan päättymisestä on muistutus siitä, mihin äärimmäinen kansallismielisyys, valheelliset argumentit ja kansojen alistaminen voivat johtaa, Pia Kauma toteaa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS