Simon Elo: Perussuomalaiset on hallituksen sosiaalinen omatunto

Kansanedustaja Simon Elon mukaan perussuomalaisissa ei oikein ajattelevien ruoska sivalla eikä tiukka puoluekuri kangista.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kansanedustaja Simon Elo (ps.) asettuu ehdolle puolueen varapuheenjohtajaksi kesäkuun puoluekokouksessa.

Elo sanoo perussuomalaisten olevan hallituksen sosiaalinen omatunto.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Joskus kolkuttaa, kuten itse kunkin omatuntoa, vaan unohdu ei pienen ihmisen asia. Nyt on aika siirtyä leikkauslinjasta eteenpäin, kun talous kasvaa, Elo linjaa.

Tavoitteekseen hän mainitsee tavallisen suomalaisen puolustamisen ja korostaa sananvapauden sekä maahanmuuttokriittisyyden merkitystä.

– Nykyään liian usein halutaan rajoittaa mielipiteen- ja sananvapautta ilman hyväksyttävää perustetta. Loukkaantuminen ei ole peruste ja epämukavat ajatukset eivät katoa sillä, että ne ovat poissa silmistä, poissa mielestä. Meillä ei oikein ajattelevien ruoska sivalla ja tiukka puoluekuri kangista, Elo sanoo perussuomalaisten nykyisestä ilmapiiristä.

Elon mukaan laajassa kansanliikkeessä katto on syytä olla korkealla ja seinät leveällä, mutta vain joukossa on voimaa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS