– Kevyemmän hoivan eli senioriasumisen tyyppisten palveluiden kysyntä on kasvamassa, kertoi Attendon Etelä-Suomen aluejohtaja Simo Saaranen.
Yhtiö rakentaa parhaillaan esimerkiksi Kouvolaan hoivakotia, jossa puolet paikoista on tehostettua palveluasumista ja puolet senioriasuntoja.
Attendolla on Suomessa 140 hoivakotia, joista 110 on tarkoitettu vanhuksille.
– Määrä on kasvanut varsinkin siitä lähtien, kun laitoshoitoa on purettu. Väestön ikääntyminen merkitsee myös, että kasvu jatkuu tulevaisuudessakin, Saaranen sanoo.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen THL:n mukaan tehostetussa palveluasumisessa on noin 40 000 ikääntynyttä ja vanhainkodeissa runsaat 9 400 ihmistä. Vanhainkodeissa asuvien määrä on puolittunut runsaassa kymmenessä vuodessa.
– Ennen pitkää useimmat ikäihmiset tarvitsevat läsnä olevan henkilöstön hoivaa, eikä sen määrää voi kasvattaa kotiin tuotavana palveluna, sanoo myynti- ja markkinointijohtaja Maarit Leppänen Esperi Care -yhtiöstä.
Esperi pyörittää noin 120 hoivakotia, joista valtaosa on ikäihmisille. Yhtiö on viime vuosina avannut noin 20 uutta hoivakotia vuodessa.
THL:n tiedot kertovat, että ikääntyneiden tehostetusta palveluasumisesta yksityiset tuottavat liki puolet eli 48 prosenttia. Kunnat ostavat suurimman osan tästä tuotannosta ostopalveluina asiakkailleen.