”Yhdysvallat panikoi vallan hiipuessa”

Talousprofessorin mukaan poliittinen ja taloudellinen valta valuu pois Yhdysvalloilta. Samaan aikaan muut valtiot solmivat kahdenvälisiä sopimuksia.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Yhdysvallat ilmaisi tyytymättömyytensä liittolaiselleen Bahrainille, joka solmi kuun vaihteessa investointisopimuksen Venäjän kanssa. Yhdysvallat on huolissaan Bahrainin ja Venäjän lämpimistä väleistä. Yhdysvallat ja EU ovat asettaneet pakotteita Venäjää kohtaan Ukrainan kriisiin liittyen.

Tunnetun talousprofessori Rodney Shakespearen mukaan Bahrainin päätös solmia investointisopimus Venäjän kanssa ja uhmata läntistä liittolaistaan johtuu siitä, että taloudellinen valta on siirtymässä pois länsimailta ja ennen kaikkea Yhdysvalloilta.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Amerikka panikoi, koska se tiedostaa valtansa hiipuvan. Sopimus symboloi hiipuvaa valtaa, Shakespeare sanoo Russia Todayn haastattelussa.

– Poliittinen valta on siirtymässä muualle, ja Yhdysvallat on menettänyt moraalisen arvovaltansa jäänteet. Yhdysvallat on edelleen kylmän sodan ajatusmaailmassa ja kuvittelee omaavansa täydellisen poliittisen ja taloudellisen vallan sekä moraalisen auktoriteetin.

Shakespearen mielestä Yhdysvallat luulee voivansa kertoa Venäjälle, mitä sen pitää tehdä, mutta ajat ovat muuttumassa.

– Se kuvittelee voivansa asettaa Venäjälle pakotteita, varsinkin kun kaikki tietävät, että kyse on Naton halusta sijoittaa ohjuksia Ukrainaan. Yhdysvallat tekee suuren virheen. Tämä ainoastaan kasvattaa muiden valtioiden halua tehdä kahdenvälisiä sopimuksia taloudellisessa ja kaupallisessa mielessä.

Bahrainin ja Venäjän välinen investointisopimus on Shakespearen mukaan symbolinen. Bahrain sijaitsee Persianlahdella, missä Amerikka tukee Saudi-Arabiaa ja Arabiemiirikuntia laivastonsa turvin.

– Heti kun Bahrain, joka on Yhdysvaltain laivaston keskus Persianlahdella, tekee sopimuksen Venäjän kanssa, Yhdysvallat panikoi. Amerikkalaiset ymmärtävät, että tämä on merkki muutoksesta ja kaikesta heidän uhostaan huolimatta valtiot päättävät itse omista toimistaan. Mitä enemmän amerikkalaiset yrittävät asettaa sanktioita, sitä enemmän valtiot solmivat tämän kaltaisia sopimuksia.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS