Puola kieltäytyy vastaanottamasta siirtolaisia terrori-iskujen takia

Puolan virkaan astuvan EU-ministerin mukaan maa ei aio ottaa turvapaikanhakijoita EU:n taakanjakosopimuksen mukaisesti.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Puolan tulevan hallituksen EU-asioiden ministeriksi nouseva Konrad Szymanski on herättänyt kohua lauantailla antamillaan lausunnoilla.

Szymanski toteaa, ettei Puolan uusi hallitus hyväksy EU:n sopimusta turvapaikanhakijoiden kiintiöistä.

”Emme näe Pariisin traagisten tapahtumien valossa poliittisia mahdollisuuksia näiden (sääntöjen) soveltamiselle”, Szymanski toteaa wPolityce.pl -uutisportaalissa julkaistussa kirjoituksessaan.

Hänen mukaansa iskut merkitsevät sitä, että EU:n maahanmuuttopolitiikkaa on arvioitava uudelleen. Hän korostaa myös, että Puolalla on oltava täysi valta päättää omasta raja-, turvapaikka- ja maahanmuuttopolitiikastaan.

Puolan lokakuun parlamenttivaalit voittanutta euroskeptistä Laki ja järjestys -puoluetta edustava Szymanski nousee EU-ministeriksi, kun Puolan uusi hallitus astuu virallisesti valtaan maanantaina.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS