Venäjä pommitti USA:n liittolaisia Syyriassa – Hornetit lähetettiin häätämään venäläiskoneet

Amerikkalaiset hävittäjät lähetettiin häätämään kapinalliskohteita pommittaneita venäläiskoneita Syyriassa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Amerikkalaiset ja venäläiset koneet ajautuivat tiukkaan tilanteeseen Syyrian taivaalla torstaina, Daily Beast kertoo.

Tilanne sai alkunsa, kun ainakin kaksi venäläistä Su-34-hävittäjäpommikonetta iski Yhdysvaltojen tukeman kapinallisryhmän varuskuntaan At Tanfissa. Alue sijaitsee aivan Syyrian Jordanian ja Irakin rajalla.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Yhdysvaltojen puolustusministeriön tiedotteen mukaan kapinalliset taistelivat alueella ISIS-jihadistijärjestöä vastaan. Kyseinen kapinallisryhmä on amerikkalaisten mukaan myös Yhdysvaltojen ja Venäjän yhdessä Syyrian sisällissodan osapuolten kanssa sorvaaman helmikuun tulitaukosopimuksen piirissä.

Venäläiskoneiden ensi-isku haavoitti ja mahdollisesti myös surmasi joitakin varuskunnan kapinallisista.

Los Angeles Timesin mukaan Yhdysvaltojen laivasto lähetti F/A-18 Hornet -hävittäjiä paikalle häätämään venäläisiä. Amerikkalaisviranomaiset ottivat yhteyttä venäläisiin maiden asevoimien välisen kuuman linjan kautta samalla, kun Hornetit lensivät kohti venäläiskoneita.

Amerikkalaispilotit avasivat At Tanfissa suoraan radioyhteyden venäläishävittäjiin. Keskustelujen tarkasta sisällöstä ei ole tietoa. Daily Beastin mukaan koneet lensivät näköetäisyydellä toisistaan. Venäläiskoneet poistuivat At Tanfista hieman sen jälkeen, kun Hornetit saapuivat paikalle.

Venäläiset palasivat kuitenkin alueelle, kun Hornetien polttoaine kävi vähiin ja ne joutuivat poistumaan. Amerikkalaisten mukaan venäläiset pommittivat kapinallisia vielä toistamiseen. Iskussa menehtyi ensimmäisen pommituksen uhreja avustaneita pelastustyöntekijöitä.

Yhdysvaltojen ja Venäjän puolustusviranomaiset kävivät pian tapauksen jälkeen videokonferenssin, jossa käsiteltiin tapahtunutta. Asiasta sunnuntaina uutisoinut New York Times luonnehtii kokousta ”poikkeukselliseksi”. Verkkouutiset kertoi asiasta tässä.

Yhdysvaltojen puolustusministeriön lausunnon mukaan amerikkalaiset ilmaisivat videokokouksessa ”vakavan huolensa” venäläisten tekemästä hyökkäyksestä. Lausunnosta ilmenee, että venäläisille oli nimenomaisesti ilmoitettu, että paikalle oli tulossa amerikkalaista ilmatukea. Iskuja jatkettiin siitä huolimatta.

Daily Beastin mukaan on epäselvää, kuinka lähellä varsinaista laukaustenvaihtoa amerikkalaiset ja venäläiset hävittäjät kävivät torstaina. Yhdysvaltojen asevoimat ei suostu kommentoimaan Syyriassa operoivien koneidensa voimankäyttösääntöjä.

Yhdysvaltojen puolustusministeriön lausunnon mukaan venäläiskoneiden toiminta ”muodosti turvallisuushuolia Yhdysvaltojen ja koalition joukoille”.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS