Valtiovarainministeriö alkaa valmistella lakimuutoksia, jotka siirtäisivät vuodella eteenpäin eläkkeiden ja etuuksien ottamista mukaan vuoteen 2021. Palkkatietojen käyttäjäjoukko laajenisi kuitenkin suunnitellusti ensi vuonna.
Uuden aikataulun mukaan tulorekisteriä laajennettaisiin ensi vuonna siten, että tulotietojen käyttäjien joukko laajenee niin, että mukaan tulevat muun muassa työttömyyskassat, KEHA-keskukset, aluehallintovirastot, vakuutusyhtiöt, kunnat ja Tilastokeskus.
Vuonna 2021 tietosisältö laajenisi niin, että mukaan tulisivat eläkkeet ja etuudet.
Alun perin molemmat laajennukset oli suunniteltu toteutettaviksi vuoden 2020 alussa. Alkuvuoden kokemukset tulorekisteristä ovat kuitenkin osoittaneet, että edessä on enemmän työtä kuin oli ennakoitu.
– Kyseessä on niin iso muutos, että se olisi hyvä jakaa kahteen osaan. Näin varmistaisimme, että kaikki toimii kitkattomasti laajennusten jälkeenkin. Lisäksi tarvitsisimme tänä vuonna lisää aikaa työnantajien neuvontaan, sanoo hankepäällikkö Arto Leinonen valtiovarainministeriöstä.
Tulorekisteri otettiin käyttöön tämän vuoden alussa. Palkkatiedot ilmoitetaan tulorekisteriin reaaliaikaisesti. Tämä mahdollistaa muun muassa sosiaaliturvan uudistamisen sekä viranomaisasioinnin nopeuttamisen.