Iranin viranomaisten mukaan noin 731 pankkia, 140 valtion rakennusta ja 70 huoltoasemaa on poltettu Iranin väkivaltaisiksi äityneiden mielenosoitusten aikana, kertoo Iranin valtiollinen IRNA-uutistoimisto.
Iranin ylin johtaja Ali Khamenei tuomitsi keskiviikkona virallisilla sivuillaan mielenosoitukset ”vaaralliseksi salaliitoksi, jonka kansa on tukahduttanut”. Hän puhui kansallisen turvallisuuden ylläpitoon osallistuvan puolisotilaallisen Basij-organisaation kokouksessa Teheranissa.
Levottomuudet ja mielenosoitukset alkoivat Iranissa marraskuun puolivälissä, kun viranomaiset ilmoittivat korottavansa bensiinin hintaa. Protestit saivat pian poliittisen luonteen. Iranin johtajia on vaadittu eroamaan tehtävistään.
Hallitus on syyttänyt levottomuuksista huligaaneja, joiden väitetään saavan tukea Yhdysvalloilta, Israelilta ja Saudi-Arabialta.
Sisäministeri Abdolreza Rahmani Fazlin mukaan tuhottujen pankkien ja rakennusten lisäksi mielenosoittajat ovat hyökänneet yli viidenkymmenen turvallisuusjoukkojen käyttämän tukikohdan kimppuun.
Ihmisoikeusjärjestö Amnesty International kertoi alkuviikosta ainakin 143 mielenosoittajan kuolleen laajoissa protesteissa viiden päivän aikana. Amnestyn mukaan lähes kaikki uhrit ovat kuolleet ampumalla.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin vetäydyttyä Iranin ydinsopimuksesta USA on asettanut Iranille useita rampauttavia pakotteita, joiden seurauksena Iranin öljynvienti on lakannut lähes kokonaan.