Poliisi ja poliisiauto Helsingissä 26. toukokuuta 2021. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

MTV: Väärin pysäköinyt löi viatonta teräsnuijalla päähän

Tekijä oli suuttunut hänen autonsa tuulilasille jätetystä lapusta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Väärään parkkiruutuun pysäköinyt mies pahoinpiteli sivullisen henkilön Salossa, kertoo MTV Uutiset.

Uhri oli omalla ruudullaan vaihtamassa autoonsa öljyjä, kun päihtynyt tekijä ilmestyi paikalle kaverinsa kanssa. Noin parikymppinen mies oli suuttunut hänen autonsa tuulilasille jätetystä lapusta.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Uhrin mukaan tekijä oli tullut aivan hänen kasvojensa eteen ja huutanut, kenen parkkiruutu tämä on, ja kysellyt oliko hän jättänyt lapun hänen autonsa tuulilasille.

Kun uhri oli lähdössä pois tilanteesta, päihtynyt mies löi häntä teräsvaijerista ja teräspainosta valmistetulla nuijalla takaraivoon. Tekijä uhitteli vielä toista paikalla ollutta miestä vastaan.

Uhri kertoi oikeudessa, että pahoinpitelyn jälkeen hänen raajansa eivät toimineet enää kunnolla. Liikkuminen ei sujunut entiseen malliin, vaan hän joutui käyttämään tukea ja apuvälineitä.

Käräjäoikeus katsoi, että tekijä aiheutti uhrille vaikean ruumiinvamman. Pahoinpitely tulkittiin törkeäksi, koska uhri ei millään tavalla provosoinut tekijää.

Käräjäoikeuden mukaan miehen menettely osoitti suurta syyllisyyttä. Voimakasta päähän kohdistunutta iskua pidettiin potentiaalisesti hengenvaarallisena.

Tekijä tuomittiin törkeästä pahoinpitelystä ja laittomasta uhkauksesta vuoden ja kuuden kuukauden pituiseen ehdottomaan vankeuteen.

Vankeuden lisäksi mies joutuu suorittamaan väkivallan uhrille vahingonkorvauksia, joiden määräksi oikeus päätti yhteensä vajaat 8 500 euroa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS