Professori Alpo Rusi kirjoittaa uutuuskirjassaan Venäjää emme eristä (Docendo) tapahtumasta Korfun huippukokouksessa juhannuksena 1994.
Korfulla allekirjoitettiin Suomen liittymissopimus EU:iin sekä Venäjän ja EU:n kumppanuus- ja yhteistyösopimus. Historiaan jäi Korfun lautaskiista siitä, kuka edustaisi Suomea EU:n huippukokouksissa. Kyse oli tasavallan presidentin asemasta ulkopolitiikan johtajana.
– Kunniavieraana Kreikan saarella oli ollut presidentti Boris Jeltsin. Kutsu oli tarkoitettu psykologiseksi eleeksi siitä, ettei Venäjää haluttaisi eristää, kun unioni oli laajentumassa. Huippukokouksen osanottajien käytäväkeskusteluissa vain harva löi enää vetoa Venäjän demokratisoitumisen puolesta, Alpo Rusi kirjoittaa.
Tuolloin vasta aloittaneen presidentti Martti Ahtisaaren neuvonantajana työskennellyt Alpo Rusi paljastaa, että Korfulla Itävallan liittopresidentti Thomas Klestil (1932-2004) ”ehdotti Ahtisaarelle kahden kesken puutarhakävelyn yhteydessä Natoon liittymistä samaan aikaan ja lähiaikoina, ”koska nyt tai ei koskaan””.
– Keskustelusta ei tehty muistiota, koska ymmärsimme, ettei hänellä ollut valtaoikeuksia ehdotuksensa läpiviemiseen Wienissä, eikä Suomessa jäsenyys ollut ajankohtainen. Oli varmasti virhe, ettei muistiota tehty, Rusi kertoo.
– Samalla sain yhden opetuksen: laita kaikki presidentin keskustelut ja omat huomiot, pienetkin palaverit sekä saadut tiedot muistivihkoon.