Lääkäri työssään. LEHTIKUVA / HANNA MATIKAINEN

ADHD-diagnoosiin liittyvät korvaukset viisinkertaistuivat

Perinteiset kansansairaudet ovat vakuutusyhtiön mukaan yhä harvemmin sairauspoissaolojen syynä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Pohjola Vakuutuksen datan mukaan suomalaisten terveyttä kuormittavat uudet ilmiöt, mutta myös terveydenhuollon ammattilaisten puoleen käännytään aiempaa herkemmin.

Terveysvakuutuksista maksetut ADHD-diagnoosiin liittyvät korvaukset ovat viisinkertaistuneet 2020-luvun alusta, yhtiö kertoo.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Flunssista maksetut korvaukset ovat kasvaneet koko 2020-luvun ja jatkavat yhä kasvuaan. Vuonna 2024 flunssat kasvoivat edelleen yli 10 prosenttia verrattuna edellisvuoteen. Korvausten raju kasvu kertoo osin myös ihmisten käyttäytymisen muutoksesta.

– Flunssista maksetut korvaukset ja niiden jatkuva kasvu on merkittävää, sillä akuuteista hengitystieinfektioista maksetaan eniten korvauksia terveysvakuutuksessa. Taustalla on myös jo monta haastavaa flunssavuotta ja ammattilaisen arvio oireista halutaan entistä useammin, Pohjola Vakuutuksen henkilövakuuttamisen johtaja Jarkko Pärssinen sanoo tiedotteessa.

Suurin osa lääkekorvauksista on maksettu tulehduslääkkeistä, kuten antibiooteista. Seuraavaksi eniten korvataan kipulääkkeitä.

– Runsas sairastelu vaikuttaa herättävän ihmisten tiedonjanoa tautien aiheuttajasta sekä lisäävän lääkkeiden käyttöä. Esimerkiksi akuutteihin hengitystieinfektioihin liittyviä lääkkeitä on korvattu yli 30 prosenttia enemmän kuin vuonna 2022, Pärssinen kertoo.

Ihmisillä on käytettävissä yhä enemmän tietoa terveyteen liittyen. Elintavat eivät kuitenkaan aina tue tarpeeksi tervettä elämää, ja harva esimerkiksi harrastaa tarpeeksi liikuntaa. Vanhojen kansantautien rinnalle onkin noussut uudenlaisia ilmiöitä.

– Perinteiset kansantaudit, kuten sydän- ja verisuonitaudit, ovat yhä harvemmin sairauspoissaolojen tai sairauseläkkeiden takana. Näiden kansantautien lisäksi nyt ja tulevaisuudessa terveyttä kuormittavat erityisesti mielenterveydelliset sairaudet ja lihavuus, Pärssinen sanoo.

ADHD-diagnooseihin liittyvien korvausten määrä on kasvanut Pohjola Vakuutuksessa merkittävästi viime vuosina. THL:n raportin mukaan diagnoosien määrä onkin noussut koko Suomessa tytöillä ja pojilla.

– ADHD-diagnoosista maksetaan selvästi enemmän korvauksia kuin muista mielenterveyden tai käyttäytymisen häiriöistä. Maksetut korvaukset ADHD:n osalta ovat viisinkertaistuneet, kun verrataan vuoteen 2021. Terveysvakuutuksesta korvataan ADHD:hen liittyen eniten lääkkeitä, mutta kasvua näkyy erityisesti lääkärikäynneissä, laboratoriotutkimuksissa sekä terapiakäynneissä.

Terveysvakuutuksen lisääntynyt käyttö ja ihmisten käyttäytymisen muutos voivat johtaa siihen, että tulevaisuudessa terveysvakuutuksella tullaan turvaamaan yhä enemmän vakavampia sairauksia yleisimpien toistuvien sairauksien sijaan.

– Tästä nähdään viitteitä muun muassa siinä, että asiakkaat valitsevat entistä suurempia osavastuuosuuksia. Yleisin omavastuu vuonna 2024 myydyissä vakuutuksissa oli 250 euroa kun aiempina vuosina se on ollut 100 euroa. Lisäksi suurempien, kuten 500 euron, omavastuiden osuus on kasvanut, Pärssinen toteaa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS