Presidentti Alexander Stubb tapasi Britannian pääministerin Keir Starmerin ja Tanskan pääministerin Mette Frederiksenin Joint Expeditionary Force JEF:n johtajien huippukokouksessa Tallinnassa 17.12.2024.LEHTIKUVA/JUSSI NUKARI

Alexander Stubb JEF-maiden päämieskokoukseen

Edellinen JEF-maiden päämieskokous järjestettiin viime joulukuussa Virossa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Tasavallan presidentti Alexander Stubb osallistuu JEF-maiden päämieskokoukseen 8.–9. toukokuuta Oslossa.

Kokouksessa keskustellaan muun muassa JEF-maiden tuesta Ukrainalle, Euroopan turvallisuustilanteesta sekä JEF-yhteistyön kehittämisestä esimerkiksi arktisella alueella.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Kokoukseen on kutsuttu edustajat kaikista kymmenestä JEF-puolustusyhteistyössä mukana olevasta maasta ja sitä isännöi Norjan pääministeri Jonas Gahr Støre.

JEF eli Joint Expeditionary Force on Britannian johtama monenvälinen puolustusyhteistyökehys, jossa on mukana Britannian ja Suomen lisäksi Alankomaat, Islanti, Latvia, Liettua, Norja, Ruotsi, Tanska ja Viro.

Tavoitteena on kehittää osallistujamaiden sotilaallisia valmiuksia yhteisillä harjoituksilla, ennaltaehkäistä erilaisia kriisejä sekä tarvittaessa toimia yhdessä kriisitilanteissa.

JEF-yhteistyön pääasiallinen toimintaympäristö on Pohjois-Eurooppa ja Itämeren alue.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS