Alexander Stubb: Tuemme Saksaa sen vastatessa Venäjän hybridi-iskuun

Saksa syyttää Venäjää drooni-iskun yrityksestä.
Kauko-ohjattava robotti tutki kohdetta Leipzig-Hallen lentoasemalla. / NEWS5 / AFP / LEHTIKUVA
Kauko-ohjattava robotti tutki kohdetta Leipzig-Hallen lentoasemalla. / NEWS5 / AFP / LEHTIKUVA
Kauko-ohjattava robotti tutki kohdetta Leipzig-Hallen lentoasemalla. / NEWS5 / AFP / LEHTIKUVA
Kauko-ohjattava robotti tutki kohdetta Leipzig-Hallen lentoasemalla. / NEWS5 / AFP / LEHTIKUVA

Tasavallan presidentti Alexander Stubbin mukaan Suomi tukee Saksaa sen vastatessa Venäjän hybridi-iskuun Leipzigissa.

Saksan hallitus syyttää Venäjää drooni-iskun yrityksestä elokuun alussa, kansainväliset mediat raportoivat.

Räjähteellä varustettu drooni löydettiin Leipzig/Hallen lentokentältä 4. elokuuta läheltä ukrainalaista rahtikonetta. Räjähde ei lauennut, ja viranomaiset tekivät laitteen vaarattomaksi.

Saksan sisäministeri Alexander Dobrindtin mukaan poliisitutkinnan, käytetyn kaluston ja tiedustelutietojen perusteella Venäjän osallisuus iskuun on osoitettu. Droonin rakenne, sen osat, räjähteet ja sytytin vastaavat elementtejä, jotka tunnetaan Venäjän aiemmista hybridioperaatioista ja Ukrainan sodasta.  

Presidentti Stubbin mukaan Venäjän pelottelu ei onnistu:

– Tunnemme Venäjän toimintatavan. Venäjä yrittää pelotella meitä, heikentää päättäväisyyttämme ja halukkuuttamme tukea Ukrainaa sen puolustustaistelussa. Pelottelu ei onnistu.

Poimintoja videosisällöistämme

Seisomme yhtenäisinä ja torjumme kaikki yritykset hyökätä vapauttamme ja turvallisuuttamme vastaan, Stubb toteaa X-palvelussa.

Saksa vastaa iskuun useilla diplomaattisilla ja taloudellisilla toimilla.

Venäjän Bonnin-konsulaatti ja Berliinissä sijaitseva venäläinen kulttuurikeskus suljetaan. Venäjän kansalaisten maahantulon valvontaa tiukennetaan, ja Venäjän varjolaivastoon kohdistuvaa painostusta lisätään.

Venäjän Saksan-suurlähettilään Sergei Netshajev on kutsuttu ulkoministeriöön kuultavaksi.

Saksan hallituksen mukaan on varauduttava siihen, että maa joutuu vastaavien operaatioiden kohteeksi myös tulevaisuudessa

– Kuten Saksan hallituksen reaktiot osoittavat, tekoihin vastataan määrätietoisesti ja selkeästi, kohdistuu se keneen tahansa meistä. Tuemme Ukrainaa horjumattomasti. Jatkan yhteydenpitoa liittokansleri Merzin ja muiden liittolaisten kanssa, Stubb sanoo.

Jos mikään ei Venäjällä muutu, sen taloudella on edessä ”samaa kuin ennenkin, mutta koko ajan vain huonompana”.
Venäjä jatkaa hybridioperaatioitaan Nato-maita vastaan.
Maan asevoimien väitetään järjestäneen poikkeuksellisia harjoituksia eri puolilla maata.
Mainos