Valko-Venäjän diktaattori Aljaksandr Lukashenkan mukaan maahan saatetaan tuoda myös venäläisiä strategisia ydinaseita. Lukashenka kertoi asiasta perjantain jättipuheessaan.
Venäjän diktaattori Vladimir Putin ilmoitti aiemmin tällä viikolla, että Venäjä aikoo siirtää niin kutsuttuja taktisia ydinaseita Valko-Venäjälle. Tällä tarkoitetaan strategisia aseita pienemmillä ydinkärjillä ja lyhyemmillä kantamilla varustettuja asejärjestelmiä. Aljaksandr Lukashenka antoi puheessaan ymmärtää, että ainakin pienempien ydinaseiden vaatima infrastruktuuri on jo valmiina.
– Putin ja minä päätämme ja tuomme tarpeen vaatiessa tänne strategisia aseita. Ulkomailla olevien roistojen, jotka yrittävät tuhota meidän ulkoa ja sisältä on hyvä ymmärtää tämä, Lukashenka muun muassa totesi.
On epäselvää, millaisista strategisista ydinaseista olisi kyse ja mitkä Valko-Venäjän valmiudet edes varastoida tällaisia aseita ovat.
Aljaksandr Lukashenka ehdotti puheessaan myös aselevon solmimista Ukrainassa. Ehdotus torjuttiin heti Venäjältä.
#Lukashenko on #Putin's statement -"all is already in place &for
weapons,order to prepare all sites for“Topol”missiles,we’ve agreed to put strategic
weapons as well”
Politicians' lack of will & lack of understanding of threats from insane dictator of #Belarus is disappointing. pic.twitter.com/IPzcuNyuer— Pavel Latushka (@PavelLatushka) March 31, 2023