Antti Kaikkonen MT:lle: Sanna Marinin hallituksen pohja ei käy keskustalle

Vasemmistovetoinen hallitus traumatisoi puheenjohtajan mukaan keskustalaisia.
Antti Kaikkosen mukaan paluuta Sanna Marinin hallituksen kokoonpanoon ei ole. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Antti Kaikkosen mukaan paluuta Sanna Marinin hallituksen kokoonpanoon ei ole. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Keskusta ei lähde enää vasemmistohallitukseen, linjaa puolueen puheenjohtaja Antti Kaikkonen Maaseudun Tulevaisuuden haastattelussa. Sanna Marinin (sd.) hallituksen kaltainen pohja ”ei ole nyt meillä pöydällä”, Kaikkonen painottaa.

Keskusta ei lähtökohtaisesti kuitenkaan sulje pois yhteistyötä minkään yksittäisen puolueen kanssa. Suosikkia seuraavaksi hallituspohjaksi keskustalla ei puheenjohtajansa mukaan ole.

Kaikkonen toimi itse puolustusministerinä Marinin hallituksessa 2019-2023. Moni keskustalainen kuitenkin ”traumatisoitui” kyseisestä hallituspohjasta, hän kuvailee MT:lle.

Sanna Marinin hallituksessa istuivat SDP:n ja keskustan ohella vihreät, vasemmistoliitto ja RKP.

Antti Kurvisen mukaan obligaatiot voisivat vahvistaa sekä valtion rahoitusasemaa että suomalaisten varallisuutta.
Presidentin mukaan Euroopassa tullaan elämään "vihan rajan maailmassa".
Kokoomusta pidetään ykköspuolueena kasvun kiihdyttäjänä ja velkaantumisen pysäyttäjänä.
Mainos