Pohjois-Korean julkaisema kuva sen risteilyohjuksen koelaukaisusta. AFP / LEHTIKUVA / STR

Pohjois-Korean Venäjälle toimittamista ohjuksista rankka arvio

Ukrainalaisten mukaan vain kaksi kymmenestä Pohjois-Korean ohjuksesta on osunut maaliin.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Pohjois-Korean Venäjälle antamat ohjukset ovat osoittautuneet heikkolaatuisiksi, kertoo japanilaismedia Kyodo News.

Ukrainan sotarikososaston päällikkö Juri Belousovin mukaan kaksi kymmenestä Pohjois-Korean toimittamasta ohjuksesta on osunut kohteeseensa. Jopa puolet ohjuksista on hänen mukaansa tuhoutunut ilmalennon aikana.

Hän kuvailee Pohjois-Korean ohjusten laatua ”hyvin alhaiseksi”.

Hän arvelee, että Pohjois-Korean ohjustoimitukset liittyvät kiinteästi maan asearsenaalin kehittämiseen. Hänen mukaansa maa saa Venäjältä tietoa ohjusten toimintavarmuudesta ja tarkkuudesta.

Pohjois-Korean ohjustoimitukset Venäjälle ovat kasvaneet merkittävästi viime kuukausina. Kyodo Newsin mukaan hyökkääjä on saanut Pohjois-Korealta pääasiassa kahta eri tyyppiä olevia ballistisia ohjuksia.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS