Ben Zyskowicz. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Ben Zyskowicz: Antti Lindtman korjaisi sotea prosentilla tarvittavasta

Kokoomuskonkarin mukaan oppositiolla ei ole lääkkeitä soten ongelmiin.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kokoomuksen kansanedustaja Ben Zyskowicz hämmästelee Verkkouutisten BenTV:ssä oppositiopuolueiden edustajien puutteellista ymmärrystä siitä, kuinka paljon sopeutusten lykkääminen tulisi hyvinvointialueilla maksamaan.

Oppositio sai aluevaaleissa vaalivoiton. Nyt näissä puolueissa Zyskowiczin mukaan ajatellaankin, että ne voivat vaatia entistä vahvemmin valtiolta lisäaikaa hyvinvointialueiden alijäämän kattamiseen.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Sanna Marinin hallituksen valmisteleman sotelainsäädännön mukaan hyvinvointialueiden olisi katettava alijäämänsä vuoden 2026 loppuun mennessä.

Vaatimuksessa on kuitenkin yksi ongelma.

– Kun he vaativat lisää aikaa, he vaativat käytännössä tietysti lisää rahaa, Zyskowicz tiivistää.

– Kun välttämättömiä uudistuksia ja sellaisia toimia, jotka parantavat toimintaa jätetään tekemättä, niin totta kai se maksaa.

Zyskowicz on huolissaan siitä, ettei oppositiossa tunnuta ymmärtävän näiden vaatimusten hintaa. Hän nostaa esimerkiksi keskustan varapuheenjohtajan Hilkka Kempin kommentit Ylen A-studiossa, jossa keskustapoliitikko kuvitteli, ettei parin vuoden lisäaika maksaisi valtiolle mitään.

– Toivottavasti joku on hänelle jo asian kertonut, Zyskowicz päivittelee.

Kun vihreiden puheenjohtajalta Sofia Virralta taas kysyttiin vaalitentissä, kuinka paljon lisää rahaa tarvittaisiin, ei hän osannut vastata kysymykseen.

Lopuksi Zyskowicz nostaa esille SDP:n puheenjohtajan Antti Lindtmanin vastauksen samaan kysymykseen. Lindtmanin mukaan lisärahaa tarvittaisiin noin 300-350 miljoonaa euroa. Tämä summa on reilu prosentti siitä, mitä hyvinvointialueilla todellisuudessa käytetään.

– Sillä prosentillako Lindtman luulee, että vanhustenhoidossa olevat kiistattomat ongelmat korjataan? […] Ei todellakaan. Zyskowicz linjaa.

– Nämä on valtavia ongelmia, ja oppositiolla ei tietystikään ole mitään parempia lääkkeitä siihen, miten niissä voidaan edetä.

Kokoomuskonkari muistuttaa, että kaikilla hyvinvointialueilla tehdään tällä hetkellä hyvää työtä palvelujen parantamiseksi esimerkiksi ottamalla käyttöön parempia käytäntöjä. Ne hyvinvointialueet, jotka eivät pyrkimyksistään huolimatta saa alijäämiään katettua, taas saavat valtiolta lisäaikaa ja -rahoitusta.

– Mutta ei ole järkeä säätää lakia, jolla kaikille hyvinvointialueille annettaisiin lisäaikaa, koska haluamme, että siellä jatketaan työtä sellaisten uudistusten […] puolesta, jotka […] sekä kehittävät palveluita ja ovat taloudellisesti järkeviä, Zyskowicz päättää.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS