Ben Zyskowicz. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Ben Zyskowicz: Kokoomus piti pintansa

Kansanedustajan mukaan SDP antoi myrskyvaroituksen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kokoomuksen kannatus on pitkän linjan kansanedustaja Ben Zyskowiczin mukaan pitänyt pintansa yllättävän hyvin hallitusvastuun kantamisesta huolimatta.

– Totta kai tulee selvästi takkiin demareilta, jotka ovat nostaneet huomattavasti kannatustaan. Tämä johtaa siihen, että monia keskeisiä kaupunkeja kuten Tampere ja Turku Vantaan lisäksi näyttävät nyt menevän demareille, Zyskowicz sanoo Verkkouutisille kokoomuksen vaalivalvojaisissa Ostrobotnia-talolla Helsingissä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

SDP oli puoli kymmenen aikaan illalla alue- ja kuntavaalien kärkipaikalla yli 23 prosentin kannatusluvuilla. Kokoomuksen kannatus oli noin 20 prosentin tuntumassa molemmissa vaaleissa. Reaaliaikainen tulosseuranta löytyy tämän linkin takaa.

Tuloksen syiden arviointi ei Ben Zyskowiczin mukaan ole vaikeaa.

– Kun on oltu vaikeina taloudellisina aikoina hallitusvastuussa, tietysti se näkyy hallituspuolueiden kannatuksessa – erityisesti perussuomalaisten, mutta myös kokoomuksen.

– Yleensäkin hallitusvastuu on omiaan vähentämään puolueiden kannatusta, ja oppositioasema on omiaan nostamaan puolueiden kannatusta. Tämä käy yleensä kaikissa demokratioissa. Tärkeimmät vaalit käydään kuitenkin vasta kahden vuoden päästä.

Zyskowiczin mukaan kyseessä on silti joka tapauksessa ”aikamoinen myrskyvaroitus” SDP:ltä. Vaikka kokoomuksen kannatus pyörikin samoissa luvuissa kuin viime vaaleissa, ei sillä Zyskowiczin mielestä kannata lohduttautua.

– Rehellisesti on sanottava, että kisasimme SDP:n kanssa kärkisijasta valtakunnan tuloksesta, ja nyt näyttää siltä — ja uskon sen myös pitävän — että SDP vie ykköspaikan.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS