Elokapina osoittamassa mieltä 3. syyskuuta 2024. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Elokapina aikoo taas tukkia liikenteen

Poliisi suosittelee varaamaan aikaa pääkaupungin keskustassa liikkumiseen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ympäristöliike Elokapina aikoo järjestää mielenosoituksen Helsingin keskustassa lauantaina 7. syyskuuta kello 17 alkaen.

Helsingin poliisin tiedotteen mukaan Elokapinan mielenosoitus saattaa aiheuttaa merkittävää ja pitkäaikaista liikennehaittaa Helsingissä. Poliisi suosittelee varaamaan aikaa keskustassa liikkumiseen. Poliisi voi ohjata liikennettä tarvittaessa poikkeusreiteille.

− Poliisin tehtävänä on turvata mielenosoittajien ilmaisunvapaus, yleinen järjestys ja turvallisuus sekä muiden kaupunkilaisten oikeudet, kertoo ylikomisario Jari Friman tiedotteessa.

Tiedotteensa mukaan poliisi neuvottelee aina mielenosoituksen järjestäjän kanssa, jotta mielenosoituksesta ei aiheutuisi kohtuutonta häiriötä muille kaupunkilaisille. Jos mielenosoitus toteutuu olennaisesti lain vastaisena, vaarantaa yleistä järjestystä ja turvallisuutta tai estää liikennettä, poliisi voi puuttua tilaisuuden kulkuun, antamalla ohjeita ja määräyksiä tai viimekädessä päättämällä mielenosoituksen.

 

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
Elintarviketeollisuus

Suomen elintarvikevienti viriää

Maataloustuotteiden ja elintarvikkeiden viennissä tapahtui positiivinen muutos viime vuoden aikana.

Elintarviketeollisuus

Suomen elintarvikevienti viriää

Maataloustuotteiden ja elintarvikkeiden viennissä tapahtui positiivinen muutos viime vuoden aikana.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS