Venäjä on onnistunut ensimmäistä kertaa tuhoamaan Ukrainan käyttämiä länsivalmisteisia Leopard-panssarivaunuja ja Bradley-rynnäkköpanssarivaunuja taistelussa. Asiantuntijoiden mukaan menetykset olivat kuitenkin odotettavissa, uutisoi The Drive.
Sosiaalisessa mediassa julkaistussa videossa näkyy neljä Bradley-rynnäkköpanssarivaunua, yksi Leopard-panssarivaunu sekä yksi BMR-2 -miinanraivausvaunu, kaikki hylättyjä. Vaunut menetettiin hyökkäyksessä Malaja Tokmatškan kylän lähettyvillä Zaporizhzhian alueella.
Sota-analyytikko Oliver Alexanderin mukaan videossa näkyy, kuinka ensimmäisten tappioiden jälkeen paikalle saapui vielä neljä Bradley-rynnäkköpanssarivaunua lisää, joihin ilmeisesti kohdistui myös tappioita.
– Tästä on vaikea sanoa mitään positiivista, Alexander kommentoi.
Sota-analyytikko Rob Leen arvion mukaan on mahdollista, että tappiot syntyivät miinojen seurauksena.
Videolla näkyvien tappioiden lisäksi venäläislähteet ovat väittäneet, että operaatiossa tuhoutui lisäksi kuusi Bradley-rynnääkköpanssarivaunua.
The War Zone -lehden päätoimittaja Tyler Rogoway muistuttaa, että venäläisten vahvasti linnoittaman puolustuslinjan murtaminen ilman tappioita on käytännössä mahdotonta. Ukraina joutuu hyökkäämään ilman toimivaa ilma-asetta, jonka lisäksi Venäjä on jo kuukausien ajan tiennyt, mihin Ukrainan vastahyökkäys kohdistuisi.
Rogoway myös huomauttaa, että koulutuksesta huolimatta inhimillisiltä virheiltä ei etenkään tällaisissa vaikeissa olosuhteissa voi välttyä. Edes länsimaiset panssarivaunut eivät ole voittamattomia, vaikka ne ovatkin suorituskykyisempiä kuin Ukrainan käyttämät venäläisvalmisteiset vaunut.
– Alussa virheistä opitaan kantapään kautta. Tulevina päivinä osoittavat, muuttuuko tilanne hälyttäväksi vai ei, Rogoway kommentoi.
Länsimaisten vaunujen etuna verrattuna venäläiseen kalustoon on se, että niiden kyky suojata sotilaita on huomattavasti parempi. Vaunujen tuhoutuminen ei siis välttämättä johda suuriin miestappioihin. Nyt kuvatulla videolla ei ole nähtävissä kaatuneita sotilaita.
Ukraina on myös julkaissut videon, jossa miinaan osuneen Bradley-vaunun kyydissä olleet sotilaat evakuoivat vaunun onnistuneesti osuman jälkeen.
Asiantuntijat arvioivat, että tuhoutuneita länsimaisia panssarivaunuja tullaan näkemään tulevaisuudessa lisää. Vastahyökkäys on vasta alkamassa, ja vasta ajan kanssa selviää, miten tilanne kehittyy laajemmin.
– Kukaan ei kuvittellut, että olisi helppoa karkottaa vihollinen, jolla on ollut yli vuosi aikaa valmistautua tähän taisteluun. Jokaisella, joka väittää muuta, ei ole realistista ymmärrystä tilanteesta, Rogoway tiivistää.
Hard to say anything positive about this.
After initially losing 4 M2A2 Bradley ODS-SA IFVs, 1 Leopard 2A6 and a BMR-2 armored demining vehicle in one location, 4 more M2A2 Bradley ODS-SA IFVs drove to the exact same position and started taking loses. pic.twitter.com/FFHVmy2T0o
— Oliver Alexander (@OAlexanderDK) June 9, 2023
Battle footage involving the recently lost Bradley M2A2’s in Zaporizhzia was released. One can be seen hitting a mine while at the end of the footage soldiers get evacuated. pic.twitter.com/4mcjNIkA4E
— NOELREPORTS
![]()
(@NOELreports) June 10, 2023