Vladimir Putin lentosimulaattorissa Krasnodarin vierailulla. AFP / LEHTIKUVA / MIKHAIL METZEL

”Epätoivo voi johtaa hirvittäviin seurauksiin”

Venäjän diktaattori on Tatiana Stanovajan mukaan yhä vakuuttuneempi maansa ylivoimasta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Vladimir Putinin helmikuun lopulla pitämä linjapuhe ei venäläistutkija Tatiana Stanovajan mukaan jäänyt pelkäksi lähestyviä lumevaaleja pohjustavaksi muodollisuudeksi, vaan sisälsi äärimmäisen kylmääviä viitteitä uudesta eskalaation kierteestä.

– Venäjän parlamentin molemmille kamareille pidetystä puheesta välittyi käsin kosketeltava tunne siitä, että nyt on ratkaiseva hetki: Venäjän johdon silmissä Venäjä on ohittanut eräänlaisen geopoliittisen virstanpylvään ja vakiinnuttanut pitkän aikavälin strategisen etulyöntiasemansa, R-Politik-konsulttiyhtiön johtajana ja Carnegie-ajatushautomon tutkijana toimiva Stanovaja kirjoittaa artikkelissaan.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Viimevuotisessa kansakunnan tilaa käsitelleessä puheessaan Putin esiintyi hänen mukaansa katkerasti ja kiihtyneesti, mutta nyt hänen retoriikkansa oli ylpeää ja itsevarmaa. Venäjä on temmannut sotilaallisen aloitteen itselleen ja siirtynyt hyökkäysvaiheeseen, Putin uhosi.

Muutoksen taustalla on Stanovajan mukaan Kremlin kasvanut usko Venäjän menestykseen Ukrainan vastaisessa ”sotilaallisessa erikoisoperaatiossa” sekä vaikutelma lännen heikkoudesta ja hajanaisuudesta.

Yhä selvempää on hänen mukaansa myös se, että Putinin agenda ei rajoitu Ukrainaan ja että hänen kunnianhimoisia geopoliittisia tavoitteitaan ei kannata aliarvioida.

– Kyse ei ole tyhjästä propagandasta, vaan tämä heijastelee suunnitelmia ideologisesta laajentumisesta, ”putinismin” viennistä länsimaihin ja aktiivisesta yhteistyöstä potentiaalisten ”ystävien” kanssa, vapaaehtoisessa maanpaossa Ranskassa elävä Stanovaja toteaa.

Stanovajan mukaan Putin uskoo, että hänen tehtävänään on suojella maataan lännen pahantahtoisilta aikeilta alistaa Venäjä taantuvaksi ja kuolevaksi alueeksi, jossa länsimaat voivat temmeltää mielin määrin. Putinin ajattelun voi hänen mukaansa tiivistää toteamukseen: ”Ilman sotaa ei ole Venäjää”.

– Venäjä on vähitellen siirtymässä kaikenkattavaan poliittiseen ja sotilaalliseen mobilisaatioon. Ihmisiä ei vielä lähetetä massoittain rintamalle joukoittain – ja tuskin lähetetäänkään lähitulevaisuudessa – mutta rintamakonteksti alkaa läpäistä kaikki siviilielämän osa-alueet ”perinteisten arvojen” tyrkyttämisestä siihen, että Putin haluaa nyt nostaa ”sotilaallisen erikoisoperaation sankarit” todellisen eliitin asemaan, Stanovaja sanoo.

Putin haluaa hänen mukaansa viestittää niin sotaan välinpitämättömästi suhtautuville tai sitä vastustaville venäläisille kuin koko muulle maailmalle, että hän voi nyt tehdä, mitä haluaa.

– Vangitun oppositiojohtajan Aleksei Navalnyin järkyttävä kuolema ja viranomaisten kyyniset toimet hänen hautajaistensa häiritsemiseksi kasvattavat epätoivoa kaikkialla: Ukrainassa, hallinnon ja sodan vastustajien keskuudessa Venäjällä sekä lännessä niiden parissa, jotka pelkäävät Venäjän ”voittoa”. Tämä itsessään on eskaloitumisen toinen osatekijä, sillä epätoivo voi johtaa hirvittäviin seurauksiin, Stanovaja toteaa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS