Euroopan lääketeollisuuden kilpailukyky on joutunut paineeseen, kun lääkeyhtiöt suuntaavat uusia investointejaan Yhdysvaltoihin ja Kiinaan. Luottovakuutusyhtiö Atradius arvioi kansainvälisessä raportissaan, että Euroopan asemaa heikentävät sääntely, kliinisten tutkimusten hitaampi käynnistyminen ja kilpailijamaita vaatimattomampi investointiympäristö.
Lääkealan investointien ennustetaan kasvavan vuosina 2025–2030 Kiinassa keskimäärin 4,5 prosenttia vuodessa. Yhdysvalloissa vastaava kasvuvauhti on kolme prosenttia, mutta Euroopassa ja Isossa-Britanniassa vain 2,2 prosenttia.
Atradiuksen mukaan lääkemarkkinoiden pitkän aikavälin näkymät ovat silti vakaat. Väestön ikääntyminen, kroonisten sairauksien yleistyminen ja uusien hoitomuotojen kehitys ylläpitävät lääkkeiden kysyntää. Investointien sijoittumisesta käydään kuitenkin entistä kovempaa kilpailua.
Atradius Suomen maajohtaja Juhani Laitala huomauttaa, että Euroopan menestys kilpailussa vaikuttaa myös Suomeen.
– Väestön ikääntyminen pitää lääkemarkkinan aktiivisena vielä pitkään. Tällä hetkellä kiinnostavin kysymys on kuitenkin se, mihin uudet investoinnit tehdään. Kilpailu Euroopan, Yhdysvaltojen ja Kiinan välillä on kiristynyt selvästi. Kehitys koskee myös Suomea, sillä Euroopan kilpailukyky vaikuttaa siihen, minne tulevat lääkealan investoinnit kohdistuvat, Laitala sanoo tiedotteessa.
Suomen lääketeollisuus tavoittelee alan vuotuisten investointien kasvattamista miljardiin euroon vuosikymmenen loppuun mennessä. Kilpailu kansainvälisistä kliinisistä tutkimuksista, tuotannosta ja tutkimus- ja kehitystoiminnasta on kuitenkin kovaa. Verkkouutiset kertoi kesäkuussa, että Suomeen kohdistui viime vuonna 504 miljoonan euron lääkealan investoinnit, joista yli 255 miljoonaa euroa liittyi tutkimukseen ja kehitykseen.
Kilpailua vaikeuttavat geopoliittiset jännitteet. Atradiuksen mukaan Persianlahden alueen kriisi on nostanut öljyn, kaasun ja kuljetusten hintoja. Kallistuva energia ja logistiikka kasvattavat lääkkeiden tuotantokustannuksia Euroopassa.
Toimitusketjujen häiriöt pakottavat yrityksiä samalla kasvattamaan varastojaan. Paine kohdistuu etenkin geneeristen lääkkeiden valmistajiin ja sopimusvalmistajiin, joiden kannattavuus on usein muita lääkeyhtiöitä heikompi. Yhdysvaltojen tullien vaikutukset eurooppalaiseen lääketeollisuuteen ovat raportin mukaan toistaiseksi jääneet rajallisiksi, mutta epävarmuus vaikeuttaa yritysten investointipäätöksiä.
Alan rakennetta muuttavat biologiset lääkkeet, solu- ja geeniterapiat sekä tekoälyn hyödyntäminen tutkimuksessa ja tuotannossa. EU pyrkii samaan aikaan vähentämään riippuvuuttaan Aasiasta tuotavista lääkeaineista vahvistamalla eurooppalaista tuotantoa ja toimitusketjuja.
Laitalan mukaan yritysten pitäisi tarkastella entistä tarkemmin raaka-aineidensa alkuperää, riippuvuuttaan yksittäisistä markkinoista ja asiakkaidensa maksukykyä. Suomelle kysymys on investointien lisäksi lääkkeiden saatavuudesta, sillä maa on riippuvainen kansainvälisten toimitusketjujen toimivuudesta.