Aiemmin tällä viikolla hallitus pääsi pitkän riitelyn jälkeen sopuun esityksistä, jotka annetaan eduskunnalle vielä kuluvan hallituskauden lopuksi.
Osana kompromissiratkaisua useat esitykset päätettiin hylätä kokonaan. Eduskuntaan eivät etene esimerkiksi arvonnousuvero eli niin sanottu maastapoistumisvero ja alueellinen opintolainahyvitys.
Keskustan vastustama saamelaiskäräjälaki etenee eduskuntaan ilman keskustan tukea.
Samalla hallituksen esitys tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoiminnan verovähennyksestä kaatui osana pakettia.
Kaikkien puolueiden yhteinen parlamenttinen työryhmä on esittänyt verovähennystä. Työryhmä asetti tavoitteeksi nostaa Suomen TKI-menot neljään prosenttiin bruttokansantuotteesta.
SDP:n Matias Mäkynen on syyttänyt keskustaa verokannustimen kaatumisesta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on tehnyt verokannustimesta oman lakialoitteen, jonka saattaa allekirjoittaa osa hallituspuolueiden edustajista.
Tänään myös vasemmistoliiton puheenjohtaja, opetusministeri Li Andersson on syyttänyt keskustaa verovähennyksen kaatumisesta.
– Tällainen rusinat pullasta -tyyppinen ajattelu, joka keskustalla on ollut, johti nyt siihen, että koko veropaketti jäi antamatta, Andersson sanoi Helsingin Sanomille.
Myös pääministeri Sanna Marin syytti aiemmin keskustaa ”rusinat pullat” -ajattelusta.
Andersson syyttää keskustaa ”miljonäärien verovälttelyyn puuttumisen” vastustamisesta hallituksen esittämän verokokonaisuuden kustannuksella. Keskusta oli vastustanut hallituksessa arvonnousuveroa.
Andersson näkee, että verovähennyksen oheen olisi pitänyt sopia myös verotuloja kasvattavista esityksistä. Tämän vuoksi koko kokonaisuus kaatui.
Anderssonin mukaan hallituspuolueiden asenne ratkaisee seuraavaksi sen, onko eduskunnassa edessä sekasorto.
– Toimintakykyähän rakennetaan juuri sen kautta, että kunnioitetaan hallituksen sisäisiä pelisääntöjä ja yhdessä sovittua tekemisen tapaa.
LUE MYÖS:
Kokoomus yrittää toteuttaa hallituksen hylkäämän esityksen – tästä on kyse