Ukrainan joukot työntävät Venäjän joukkoja pois Harkovan alueelta, mutta puolustajan tilanne ammusten osalta on kääntymässä kriittiseksi.
Ukrainan armeijan everstiluutnantti ja Harkovan taistelujen komentaja kertoo virolaiselle Postimees-lehdelle, että hyökkääjällä on ylivoima haupitsien ja raskaan tykistön osalta.
– Meillä on myös haupitseja, mutta ongelmamme on se, että meillä ei ole tarpeeksi ammuksia, Mekaanikko-nimellä jutussa esiintyvä komentaja kertoo huokaillen ja huolestuneen oloisena.
Harkovan alueella taistelevat joukot kertovat, että ammuksien lisäksi pulaa on myös aseistuksesta. Lännen lupaamia haupitseja sotilaat eivät ole saaneet.
– Prikaatimme ei ole saanut mitään lännen lupaamasta tekniikasta. Jos olisimme saaneet, olisimme jo aikoja sitten ehtineen Venäjän rajalle asti, kertoo prikaatinkomentaja Roman Grištšenko.
Rintamalla on alueella vierailleen Postimees-lehden mukaan puutetta myös kaikesta muusta. Mekaanikon komentokeskukseen on majoittunut useita kymmeniä ukrainalaisia sotilaita, joista suurin osa on varusmiehiä. Heillä ei ole kunnollisia alustoja nukkumiseen tai suojavarusteita. Luotiliivit vaihtavat kantajaansa sen mukaan, kun sotilas palaa taisteluista ja toinen lähtee.
Sotilaat eivät kuitenkaan valita huonoista olosuhteista. Yksi pyyntö nousee ylitse muiden.
– Tarvitsemme ammuksia lisää ja nopeasti, mekaanikko sanoo.