Entinen Hartwall-areena Helsingissä. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

HS: USA halusi Harry Harkimon pakotelistalle

Suurlähettilään mukaan Suomen hallinnosta välitetty huolestunut viesti pelasti liikemiehen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Suurlähettiläs Daniel Fried kertoo Helsingin Sanomille, että Yhdysvallat halusi liikemies Harry Harkimon pakotelistalleen, kun vuoden 2015 keväällä maa listasi venäläisoligarkkeja liiketoimissa auttaneita henkilöitä.

Suomessa käytiin samaan aikaan eduskuntavaaleja, joissa Harkimo nousi kokoomuksen kansanedustajaksi. Nykyisin hän toimii Liike Nytin puheenjohtajana ja kansanedustajana.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Washingtonissa oli HS:n mukaan huomattu Harkimon tiivis yhteys presidentti Vladimir Putinin lähipiiriin kuuluviin Gennadi Timtšenkoon ja Rotenbergin oligarkkiperheeseen Hartwall-areenan ja jääkiekkojoukkue Jokereiden kautta.

Suurlähettiläs Fried oli tuolloin vastuussa Yhdysvaltain ulkoministeriön pakotepolitiikasta.

– En muista häntä koskevia seikkoja spesifisti. Mutta yleisesti ottaen me jahtasimme Putinin kätyreitä sekä näiden kätyreiden edustajia ja liikekumppaneita, hän kertoo HS:lle.

Hän kertoo, että USA halusi arvostuksen eleenä ”kuunnella tarkalla korvalla Suomea siitä, mitkä pakotteet olisivat sellaisia, että niistä olisi enemmän haittaa kuin hyötyä.”

Suomen hallinnosta välitettiin Frieden mukaan viestiä, että Harkimon listaaminen voisi vaikeuttaa toimintaa Jokereissa, josta Harkimo omisti enemmistön.

– Meille esitettiin huoli siitä, että jos hänet laitetaan pakotelistalle, se tuo ongelmia urheilujoukkueelle. Muistan ajatuksen siitä, että joukkueen ja urheiluhallin toiminnan alasajo saattaisi vaikuttaa kielteisesti yleiseen mielipiteeseen Suomessa.

Suurlähettiläs kertoo, että ilman hallinnosta välitettyä viestiä Harkimo olisi luultavasti joutunut pakotteiden alaiseksi.

Fried sanoo, ettei hän enää muista tahoa, joka tällaista viestiä USA:lle välitti. Hän kertoo kuitenkin tavanneensa ainakin Suomen ulkoministeriön edustajia.

Kukaan ei hänen mukaansa kuitenkaan toivonut suoraan, että Harkimo henkilönä säästetään pakolistaukselta, mutta viesti kävi selväksi USA:lle. Harkimo ei lopulta joutunut pakotelistalle.

– Suomesta tullut argumentti liittyi mahdollisiin tahattomiin seurauksiin. Ja me ymmärsimme argumentin.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS