Helsingin Pasilaan valmistuvalla uudella Postipuiston asuinalueella ihmetellään, miksei alueella ole vielä koulua. Tulevan opinahjon paikalla sijaitsee edelleen betonitehdas.
Asiasta uutisoi Helsingin Uutiset.
Postipuiston betoniaseman vuokrasopimus päättyy maaliskuun lopussa. Paikalle tulevan parakkikoulun rakentamiselle tulee kiire, sillä rakentaminen vie ainakin neljä kuukautta.
– Elokuu tulee aika äkkiä, jolloin pitäisi olla valmiina toimiva koulun ja päiväkodin yhdistelmä. Perustus- ja liittymätöissä menee kaksi kuukautta. Sen jälkeen rakentaminen paikalla kestää kaksi kuukautta. Nämä siis ihan minimissään, tiimipäällikkö Kalevi Hinkkanen kaupunkiympäristön toimialalta kertoo.
Rakentamisen jälkeen täytyy vielä tehdä kulkutiet ja pihat. Voi olla, että muuttaminen joudutaan aloittamaan ennen ympäristötöitä.
Koulun puuttuminen on herättänyt Postipuiston asukkaiden keskuudessa ihmetystä. Rakentaminen on viivästynyt vuodella esimerkiksi tonttipulan vuoksi.
– Kasvatuksen ja koulutuksen toimiala esitti, että tilat olisi tarvittu jo 2021. Tarjolla ei ollut kuitenkaan sopivaa tonttia, johon olisi ollut esimerkiksi riittävän turvallinen kulku, sanoo yksikön päällikkö Carola Harju kasvatuksen ja koulutuksen toimialalta.