Venäjän ohjusiskun aiheuttama tulipalo viljavaraston raunioissa. (Kuvakaappaus videolta. Telegram/Ukrainan Odessan alueen partiopoliisi)

Hyökkääjän ohjusisku tuhosi yli 100 000 tonnia ruokaviljaa – video näyttää tuhon

Venäjä on nyt pommittanut Odessaa kolmena yönä peräkkäin.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Odessan alueen kuvernööri Oleh Kiper kertoo Telegramissa Ukrainan eteläisen sotatoimialueen tietoihin pohjautuen, että venäläiset iskivät Odessaa Kalibr-ohjuksin viime yönä. Ohjukset oli laukaistu Mustaltamereltä.

Venäläiset pyrkivät ohittamaan Ukrainan ilmatorjunnan ja laukaisivat ohjuset vähimmäiskorkeudessaan hyödyntäen maanpinnan muotoja.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)

– Iskut kohdistuivat alueen maatalousyrityksiin. Kaksi ohjusta osui erään yrityksen viljalatoon. Syttyi tulipalo, jonka aikana tuli toinen ilmahälytys. Toinen ohjus osui myös samaan yritykseen vahingoittaen maatalous- ja pelastuskalustoa. Tulipalon laajuus oli yli 200 neliömetriä, mutta se saatiin sammutettua, jakaa Kiper.

Ohjus-iskut tuhosivat 100 tonnia herneitä ja 20 tonnia ohraa. Kaksi työntekijää vahingoittuu räjähdyksen lasinsirpaleista.

Toissayönä Venäjä tuhosi Odessassa 60 000 tonnia viljaa, kuten Verkkouutiset kertoi tässä.

Ukrainan sisäministerin neuvonantaja Anton Heraštšenko on julkaissut englanniksi käännettynä Ukrainan partiopoliisin videon pelastustoimien ensivaiheista.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS