Hallituksen kaavaileman maankäyttö- ja rakennuslain muutos sallisi jatkossa alle 30 neliön rakennukset ilman lupaa, uutisoi Iltalehti. Myös alle 50 neliömetrin suuruiset katokset voisi tulevaisuudessa rakentaa ilman lupaprosessia.
Tärkeä muutos kaavaillussa laissa on myös se, kuka vastaa rakentamisen laadusta. Päävastuullisella rakentajalla olisi jatkossa viiden vuoden vastuu rakennuksen virheistä.
Hallituksen mukaan ilmastonmuutoksen vastainen kampanja näkyisi jatkossa vahvasti myös maankäytössä ja rakentamisessa. Rakennusten suunnitteluun kuuluisi jatkossa myös rakennuksen hiilijalanjäljen ja teknisen käyttöiän laskeminen.
Lakiuudistukseen on myös kaavailtu sisällytettäväksi määräys kaupunkiseutusuunnitelmasta, jonka mukaan suuret kaupungit joutuisivat jatkossa tekemään alueensa kuntien kanssa kaavoitussuunnitelman. Ajatusta on kuitenkin vastustettu, lisäämänsä byrokratian vuoksi.