Venäläisiä matkailijoita tulossa Suomeen Nuijamaan raja-asemalla Lappeenrannassa 15. heinäkuuta 2022. LEHTIKUVA / LAURI HEINO

IL: Venäläiset yrittävät paeta hakemalla turistiviisumia Suomesta

Kielteisten viisumihakemuksien määrä on kasvanut räjähdysmäisesti.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Venäläiset yrittävät paeta maasta hakemalla turistiviisumia Suomesta, Iltalehti kertoo.

Ulkoministeriön konsulipäällikkö Jussi Tanner sanoo IL:lle, että hylättyjen venäläisten turistiviisumihakemuksien määrä on kasvanut viime aikoina räjähdysmäisesti.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)

– Muutos on ihan merkittävä. Moskovassa kielteisten päätösten osuus ennen sotaa ja pandemiaa oli pitemmällä aikavälillä noin prosentin luokkaa. Nyt se on jopa puolet, Tanner kertoo.

Tannerin mukaan asialle on useita selityksiä. Osa hylkäyksistä johtuu asiakirjoissa ilmenneistä epäselvyyksistä.

– Osa liittyy siihen, että Venäjältä pyritään lähtemään pakoon. Venäläiset pyrkivät silläkin tavoin ulkomaille, että hakevat viisumia, kun ei muutakaan keinoa ole, Tanner sanoo IL:lle.

Suurin yksittäinen syy venäläisten turistiviisumien hylkäämiselle on hänen mukaansa se, että Suomi ei ole matkan todellinen kohde. Suomeen myönnettävällä turistiviisumilla pääsee matkaamaan myös muihin Schengen-maihin.

Turistiviisumin myöntämiselle on tarkat kriteerit, eikä sitä myönnetä, jos matkalla on muu tarkoitus. Tanner ei osaa arvioida, kuinka suuri osa kielteisistä päätöksistä johtuu pakenemisyrityksistä tai keitä pakenemaa pyrkijät ovat.

– Yksi sellainen ryhmä on asepalvelusta välttävät. Siihen varmaan syyt ovat arvattavissa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS