Ilmatilaan rajoituksia, Baltiassa drooneja

Merialue suljettiin mahdollisten lennokkien vuoksi Kotkan edustalla.
Rajoituksista ilmoitettiin varhain aamulla. / Fintraffic
Rajoituksista ilmoitettiin varhain aamulla. / Fintraffic
Rajoituksista ilmoitettiin varhain aamulla. / Fintraffic
Rajoituksista ilmoitettiin varhain aamulla. / Fintraffic

Puolustusvoimat otti käyttöön aamuneljältä itäisellä Suomenlahdella tilapäisen ilmailun ja merialueen rajoituslueen.

– Kyse on varatoimenpiteestä, jonka tavoitteena on turvata sivullisten turvallisuus ja viranomaisten toimintaedellytykset mahdollisten lennokkien torjuntaan, Puolustusvoimat kirjoittaa X:ssä.

Merialue on lisäksi suljettu Kotkan edustalla. Rajoituksesta ilmoitettiin kello 4.26.

Fintrafficin mukaan alue rajoittuu lännessä Kaunissaaren selkään, pohjoisessa Haminan satamaan sekä idässä ja etelässä aluevesirajaan.

Latvian asevoimien mukaan Naton hävittäjät tuhosivat sen ilmatilassa lentäneen droonin. Uhkan kerrottiin päättyneen kello 4.42.

Epäilyttäviä drooneja havaittiin elokuun 2024 ja helmikuun 2026 välisenä aikana vähintään 144 kertaa 13 maassa.
Ukrainalaiset droonijoukot paljastivat Yhdysvaltain armeijan haavoittuvuuksia harjoituksessa Saksassa.
Asiantuntija-arvion mukaan Moskova uskoo voivansa hyödyntää Ukrainan pulaa torjuntaohjuksista.
Mainos