Syyttäjä vaatii 15-vuotiaalle pojalle 7-8 kuukauden ehdollista vankeusrangaistusta törkeästä pahoinpitelyn yrityksestä. LEHTIKUVA / RONI LEHTI

IS: Koulukiusaamiseen kyllästynyt 15-vuotias tarttui puukkoon

Puolustuksen mukaan pojan aikeena oli ainoastaan kiusaajan pelottelu.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa käsitellään 15-vuotiaan pojan tapausta, jossa syyttäjä vaatii hänelle 7-8 kuukauden ehdollista vankeusrangaistusta törkeästä pahoinpitelyn yrityksestä. Tapauksesta uutisoi Ilta-Sanomat.

Jatkuvaan ja vuosia kestäneeseen kiusaamiseen kyllästynyt 15-vuotias halusi syyttäjän mukaan puukottaa kiusaajansa. Hän oli kirjoittanut tapahtumapäivän aamuna nettiin tappavansa kiusaajan.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Puukolla varustautunut 15-vuotias poika odotteli kouluun päästyään kiusaajaansa, jota lähti seuraamaan ensin kävellen ja lopulta juosten. Syyttäjän mukaan poika huusi samalla haluavansa tappaa kiusaajansa.

Poika ei saanut kiusaajaa kiinni. Hän soitti itse hätäkeskukseen ja poliisit ottivat hänet lopulta kiinni.

Poika myöntää syyllistyneensä laittomaan uhkaukseen, mutta kiistää, että todellisena tarkoituksena olisi ollut kiusaajan vahingoittaminen. Puolustuksen mukaan tarkoituksena oli ainoastaan pelotella kiusaajaa, ja että teko oli hätähuuto.

IS:n tietojen mukaan pojat ovat sopineet korvauksista ja antaneet toisilleen anteeksi.

Oikeuden on määrä antaa asiasta tuomio 27. syyskuuta.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS