Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne (ps) elokuussa 2023. Ranne on toiminut lisäksi sisäministerinä elokuusta 2024 alkaen. / LEHTIKUVA / EEVA-MARIA BROTHERUS

IS: Venäjän osallisuudesta sabotaasiin Suomessa on viitteitä, sanoo sisäministeri

Sisäministeri Lulu Ranne viittaa tiedustelutietoihin.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Sisäministeri Lulu Ranteen (ps.) mukaan on ilmeistä, että Venäjän järjestelemästä sabotaasista Suomessa on viitteitä.

Selviä todisteita Venäjän yhteydestä esimerkiksi Suomessa kesällä tapahtuneisiin vesihuollon murtoihin ei ole, mutta aihetodisteet viittaavat Venäjään.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Tutkinnat ovat kesken monilta osin, mutta kun nojaa tietonsa siihen, mitä sotilas- ja siviili­tiedustelutietoa on, on selkeää, että viitteitä on, Ranne sanoo Ilta-Sanomien mukaan.

Sisäministeriön tilaisuudessa, jossa sisäministeri Ranteen kommentit tulivat ilmi, keskusteltiin siitä, että suomalaisten ei tarvitse olla huolissaan. Viranomaiset ovat varautuneet monenlaisiin uhkiin kuten autopommikampanjoihin.

Myös poliisia on vahvistettu kohtaamaan ja torjumaan aseellisia ensi-iskuja, jossa ensikohteena olisikin Puolustusvoimien sijaan poliisi. Tällaisia voisivat olla paitsi terrori-iskut, myös valtiollisesti organisoitu sabotaasi, jonka työrukkasina toimivat siviilit.

Tämä tiedostettiin esimerkiksi vuonna 2015, kun poliisille hankittiin panssaroituja joukkojenhallinta-autoja, kertoi poliisiosaston osastopäällikkö Tomi Vuori IS:lle. Nuo autot saivat lempinimen Mörkö.

 

 

 

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS