Savupilvi nousee rakennusten yläpuolelle Gazan kaupungissa Israelissa. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / MAHMUD HAMS

Israelin lähettiläs arvostelee Suomen kommentoijia: Teille on yhä vaikeaa sanoa Hamasin olevan terrorijärjestö

Suurlähettilään mukaan Hamasin ainoa tavoite on tuhota Israelin valtio.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Terroristijärjestö Hamas aloitti eilen lauantaina yllätyshyökkäyksen Israeliin. Hyökkäyksellä on ollut tuhoisia seurauksia.

Israelin Suomen- ja Viron-suurlähettiläs Hagit Ben-Yaakov moittii viestipalvelu-X:ssä suomalaisten  asiantuntijoiden valintaa olla kutsumatta Hamasia terroristijärjestöksi.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Jälleen kerran ei ole yllättävää, että suurissa tiedotusvälineissä siteerattujen suomalaisten kommentoijien on vaikea määritellä Hamasia siksi, mikä se on, Ben-Yaakov kirjoittaa.

– Iranin tukema terroristijärjestö, jonka ainoa tavoite on tuhota Israelin valtio, Ben-Yaakov jatkaa.

Ben-Yaakovin korostaa Israelilla olevan oikeus ja vastuu puolustaa itseään ja kansalaisiaan.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS