Voimalinjoja Vantaalla. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Kallistuuko sähkö? – IL: Näin sähköyhtiöt ennakoivat

Liiketoimintajohtajan mukaan pitkän ajan hintalupauksia on mahdotonta antaa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Suomalaiset sähköyhtiöt ovat haluttomia ennakoimaan, miten sähkön hinta tulee kehittymään syksyn aikana. Asiasta kirjoittaa Iltalehti.

Hintojen vertailupalvelu VertaaEnsin.fi julkaisi maanantaina ennusteen, jonka mukaan sähkön hinta kehittyy syksyn aikana maltillisesti. Ennusteen mukaan sähkön hinta lähtee nousuun elokuusta alkaen. Vertailupalvelu ei usko, että edessä on dramaattisia muutoksia, mutta yksittäiset hintapiikit ovat mahdollisia.

Fortumin Suomen kuluttajaliiketoiminnasta vastaa Tuomas Yrttiaho sanoo IL:lle, että futuurimarkkinoiden käyrä näyttää tällä hetkellä varsin tavanomaiselta eli siltä, että talven tullen hinnat hieman nousevat, kun sähkönkulutus ja sitä kautta kysyntä kasvaa.

– Kukaan ei kuitenkaan voi sitä sähkön hinnan käyttäytymistä ennakolta tietää. Futuurimarkkinan tarkoitus on ainoastaan osoittaa, että tietyllä hetkellä ollaan valmiita tekemään kauppa tiettyyn hintaan. Viikon päästä solmittavassa kaupassa tilanne voi olla jo toinen, Yrttiaho muistuttaa.

Sähköyhtiö Helenin myyntijohtaja Hanna Palenius vastaa, että futuurit ovat hyvä indikaattori sähkön tulevista hinnoista, ja viime aikoina futuurit ovat pysyneet melko vakaina.

– Yleisesti voimme todeta hinnoittelumme seuraavan markkinakehitystä, jota futuurit heijastavat, Palenius vastaa IL:lle.

Paleniuksen mukaan uusien määräaikaisten sopimusten hinnat muuttuvat jatkuvasti, kun seuraavan 12 ja 24 kuukauden futuurihinnat muuttuvat. Hänen mukaansa hinnoittelussa huomioidaan koko sopimuksen keston hintataso, ei ainoastaan yhden päivän hinta.

Sähköyhtiö Väreen liiketoimintapäällikkö Antti Manninen sanoo, että Suomessa myytävien sähkösopimusten hinta noudattaa pääsääntöisesti varsin hyvin sähköfutuureissa tapahtuvia hinnanmuutoksia.

Sähköyhtiön hinnanmuutoksia hän ei lähde arvailemaan.

– Emme voi tehdä hintalupauksia kovin pitkälle tulevaisuuteen, koska emme voi, kuten ei kukaan muukaan, kontrolloida tukkuhintoja. Yleisesti ottaen voi sanoa, että se mitä tapahtuu tukkumarkkinoilla, tapahtuu myös vähittäismarkkinoilla jollain aikajänteellä, Manninen sanoo IL:lle.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)