Kunta- ja aluevaalit lähestyvät. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Kansanedustajalta toive: Vaalijärjestelmää pitäisi uudistaa

Pia Kauma toivoo vaalitapaan muutosta, jollainen on toteutettu jo Ruotsissa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kokoomuksen kansanedustajan Pia Kauman mukaan vaaleja on liikaa. Hän toivoo, että tulevaisuudessa kunta-, alue- ja eduskuntavaalit yhdistettäisiin yksiksi vaaleiksi.

Kauma kertoo näkemyksistään viestipalvelu X:ssä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Kauma viittaa viestissään Helsingin Sanomissa julkaistun entisen politiikan toimittajan Unto Hämäläisen kolumniin, jossa hän sanoo vaalien määrän lamaannuttavan äänestäjät. Hämäläisen mukaan vaalien alla päättäjien kiinnostus keskittyy omaan ja puolueen napaan, jolloin päätöksenteko häiriintyy.

– Demokratian jaloimmasta muodosta on vaivihkaa tullut kansallinen häiriötekijä, joka aiheuttaa haittaa myös hallitusten ja eduskunnan toiminnalle, Hämäläinen tylyttää.

Kauma jakaa Hämäläisen mielipiteen.

Kokoomusedustaja huomauttaa, että nykyisessä vaalijärjestelmässä kunta- ja aluevaaleista on tullut kansanedustajille eräänlaiset välivaalit, joissa on henkilökeskeisen vaalijärjestelmän takia pakko olla ehdolla.

Hän myöntää, että demokratian kannalta olisi parempi, etteivät kansanedustajat olisi ehdolla kunta- ja aluevaaleissa. Nykyinen vaalitapa kuitenkin johtaa siihen, että puolueet tarvitsevat paljon ääniä keräävät kansanedustajat ehdolle. Kansanedustajille olisi taas iso riski olla lähtemättä ehdolle.

– Jos edellä mainitut vaalit yhdistettäisiin eduskuntavaaleihin, pakko poistuisi, Kauma linjaa.

Hän toivookin, että tulevaisuudessa vaaliuurnilla saisi yhdellä kerralla käteen vaalilipun niin eduskunta-, alue- kuin kuntavaaleihin.

Vastaava järjestelmä on käytössä muun muassa Ruotsissa. Länsinaapurissa äänestäjä saa neljän vuoden välein käteensä kolme vaalilippua, joilla valitaan edustajat parlamenttiin, maakäräjille sekä kunnanvaltuustoihin.

– Olisi toivottavaa, että vaalijärjestelmäämme uudistettaisiin niin, että vaaleja yhdistettäisiin, Kauma päättää.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS