Karoliina Partanen: SDP haluaa mennä tavallisen suomalaisen kukkarolle

Sosiaaliturvaministeri kutsuu seuraavia eduskuntavaaleja verovaaleiksi.
Karoliina Partanen. LEHTIKUVA / MIKKO STIG
Karoliina Partanen. LEHTIKUVA / MIKKO STIG
Karoliina Partanen. LEHTIKUVA / MIKKO STIG
Karoliina Partanen. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Sosialidemokraattien halu korottaa arvonlisäveroa hämmästyttää sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta. Partanen kommentoi asiaa sunnuntaina julkaistussa Varsinaista puhetta -podcastissa.

Ensi huhtikuun eduskuntavaalit ovat Partasen mielestä ensisijaisesti verovaalit. Kysymys on, halutaanko tulevaisuuden ongelmia ratkaista verottamalla sekä ihmisiä että yrityksiä entistä rankemmin. Tällainen johtaisi Partasen mukaan näivettymiseen.

Vaihtoehtona sen sijaan olisi järjestelmän viilaaminen niin, että hyvinvointivaltion turvaverkko kuitenkin säilyy.

Puolueilla onkin eroja. Partanen muistuttaa, että toistaiseksi demarit eivät ole esittäneet muuta kuin veronkorotuksia.

Erityisesti puolueen esittämä arvonlisäverotuksen korotus menee Partasella yli hilseen.

Video

– Sosialidemokraatit haluaa nostaa niin sanottujen tavallisten suomalaisten veroja, kun he haluavat korottaa arvonlisäveroa, mikä on minun mielestä ihan järjetön asia, Partanen linjaa.

– He haluavat mennä ihan tavallisen suomalaisen kukkarolle, pistää heidät maksamaan leivästä, maidosta, jokapäiväisistä asioista enemmän.

SDP esitti elokuussa, että arvonlisäverokantoja tulisi nostaa puolella prosentilla. Puolue kutsui veronkorotusta uudeksi ”puolustusveroksi”, ja siihen kytkeytyi myös tukku muita veronkorotuksia.

Käytännössä vero siis nostaisi esimerkiksi ruoan arvonlisäverokantaa 13,5 prosentista 14 prosenttiin.

Ministeri muistuttaa, että vastaavaa veromoukaria ei löydy kokoomuksen työkalupakista.

– Tämä on selvä ero. Sosiaalidemokraatit on veronkorotusten tiellä, me emme ole veronkorotusten tiellä, Partanen linjaa.

Antti Rinne vaatii STT:n toimintaedellytysten turvaamista.
Ex-huippukiekkoilija tietää, että repivällä riitelyllä ei saada tuloksia.
Mainos