Sotilaita Wagner -palkka-armeijan päämajan edustalla. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / OLGA MALTSEVA

Kenraalin varoitus Venäjästä: Palkka-armeijat saattavat taistella keskenään

Venäläisyritykset harkitsevat omien palkka-armeijoiden perustamista.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Entinen puolustusvoimien tiedustelupäällikkö Harri Ohra-aho kertoo Twitter-viestissään näkevänsä venäläisyritysten omien palkka-armeijoiden muodostamisen huolestuttavana merkkinä.

Ohra-aho viittaa viestissään saksalaisen Bildin uutiseen, jonka mukaan Venäjän sosiaalisen median kanavissa on uutisoitu, että Gazpromin ja Rosneftin kaltaiset suuryritykset ovat alkaneet perustaa omia palkka-armeijoitaan.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Kenraalimajurin mielestä yksityisten palkka-armeijoiden käyttö ei tule päättymään Venäjälle hyvin.

– Koska kokonaisvaltaista liikekannallepanoa tai sotatilaa ei uskalleta julistaa, sitä kierretään tällä tavalla, Ohra-aho kommentoi.

Ohra-aho uskoo, että pahimmassa tapauksessa yksityiset palkka-armeijat voivat kääntyä toisiaan vastaan.

– Loppupeleissä saatetaan sitten taistella kotimaassa keskenään, Ohra-aho tiivistää.

Myös asiaa Bildille kommentoinut Venäjä-politiikan asiantuntija Sergej Sumlenny uskoo, että Venäjän eliitti valmistautuu mahdolliseen sotilaalliseen tappioon ja sitä seuraavaan valtatyhjiöön. Sumlennyn mukaan yritysten omien palkka-armeijoiden perustamista perustellaan Ukrainan sodalla, mutta oikeasti niiden tarkoitus ei ole sotia Ukrainassa.

– [Putinin hallinnon kaatumisen jälkeen] omistusoikeuksien toteutuminen ei ole Putinin ystäville enää itsestäänselvyys, jonka vuoksi he tarvitsevat palkka-armeijoita, Sumlenny kommentoi.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS