Mies tietokoneen ääressä. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Kiina myönsi salaisessa tapaamisessa kyberiskut USA:han

Pekingin sanotaan varoittaneen Washingtonia kasvaneesta tuesta Taiwanille.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kiinan viranomaiset myönsivät viime joulukuussa salaisessa kokouksessa Genevessä, että Peking oli USA:n infrastruktuuriin kohdistuneiden laajojen kyberhyökkäysten takana, kertovat nimettömänä esiintyvät asiaan perehtyneet henkilöt Wall Street Journalille.

Tämän sanotaan korostavan USA:n ja Kiinan välisten vihamielisyyksien kärjistymistä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Kiinan valtuuskunnan kerrotaan antaneen ymmärtää, että vuosia jatkunut tunkeutuminen USA:n satamien, vesilaitosten, lentokenttien ja muiden kohteiden tietokoneverkkoihin johtuu USA:n kasvaneesta poliittisesta ja sotilaallisesta tuesta Taiwanille.

Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun Kiina lähetti tämänkaltaisen signaalin. Tämä hätkähdytti silloisen presidentti Joe Bidenin väistyvän hallinnon amerikkalaiset virkailijat, jotka olivat tottuneet kuulemaan kiinalaisten kollegojensa syyttävän kyberhyökkäyksistä kiinalaista Volt Typhoon -nimistä kyberrikollisten ryhmää tai syyttävän USA:ta yliaktiivisesta mielikuvituksesta.

Kiinalaisvirkailijan huomautukset joulukuun kokouksessa olivat epäsuoria ja jokseenkin tulkinnanvaraisia, mutta suurin osa salissa olevasta amerikkalaisdelegaatiosta tulkitsi sen hiljaiseksi tunnustukseksi ja varoitukseksi USA:lle Taiwanista, sanoo entinen amerikkalainen virkamies.

Tapaamisen jälkeisten kuukausien aikana Washingtonin ja Pekingin suhteet ovat kärjistyneet äärimmilleen historiallisen kauppasodan keskellä.

Presidentti Donald Trumpin hallinnon korkea-arvoiset virkamiehet ovat kertoneet puolustusministeriö Pentagonin pyrkivän tekemään hyökkäävämpiä kyberiskuja Kiinaa vastaan.

Amerikkalaisten viranomaisten ja poliitikkojen mukaan Peking on jatkanut tiedustelutietojen keruuta USA:n tietoliikenneverkoissa toisen tietoturva-aukon avulla. Sen takana sanotaan olevan erillinen Salt Typhoon -niminen ryhmä, jonka uskotaan olevan kytköksissä Kiinan turvallisuuspalveluun.

Viranomaisten mukaan kiinalaisten hakkereiden viime vuosina kohdistamat hyökkäykset siviili-infrastruktuuriin ovat yksi hankalimmista Trumpin hallinnon turvallisuusuhkista.

Ulkoministeriö ei kommentoinut lausunnossaan salaista tapaamista, mutta totesi USA:n tehneen Pekingille selväksi, että se ”ryhtyy toimiin vastatakseen Kiinan haitalliseen kybertoimintaan”. Trumpin Valkoisen talon kansallisen turvallisuuden neuvosto kieltäytyi kommentoimasta.

Kiinan Washingtonin-suurlähetystö ei vastannut tapaamista koskeviin kysymyksiin, mutta syytti USA:ta ”kyberturvallisuuden käyttämisestä Kiinan mustamaalaamiseen” ja disinformaation levittämisestä liittyen ”niin sanottuihin hakkerointiuhkiin”.

 

 

 

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS