Kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa (ps.) toteaa kirjallisessa kysymyksessään, että valtion palvelut siirtyvät kiihtyvällä vauhdilla sähköisen asioinnin piiriin samalla kun perinteisiä palvelutiskillä tapahtuvia palveluja vähennetään.
”Moniin sähköisiin palveluihin kirjaudutaan mobiilitunnistautumisella. Tämä on digitalisaatiota parhaimmillaan ja tarjoaa kansalaisille nopean ja vaivattoman tavan tunnistautua matkapuhelimen avulla. Mobiilivarmenne toimii käytännössä sähköisenä henkilökorttina ja vaatii id-sim-kortin, jonka saa vain henkilökohtaisen matkapuhelinliittymän omistaja”, Elomaan kysymyksessä todetaan.
Elomaan mukaan monilla kansalaisilla ei kuitenkaan ole henkilökohtaista sopimusta matkapuhelinliittymästä, koska henkilö on menettänyt luottotietonsa.
”Luottotietonsa menettänyt henkilö joutuu operaattoria vaihtaessaan usein maksamaan vakuuksia ja päätyy usein käyttämään prepaid-liittymää. Suomen Asiakastieto Oy:n maksuhäiriörekisterissä oli vuoden 2015 lopussa 370 000 henkilöä. Näin merkittävä osa suomalaisista on vaarassa jäädä mobiilitunnistautumisen ulkopuolelle”.
Ritva Elomaan mukaan ”mobiilivarmenteen käyttöoikeus vain matkapuhelinliittymän kautta asettaa kansalaiset eriarvoiseen asemaan”.
”Luottotiedot menettäneet henkilöt ovat muutenkin jo eriarvoisessa asemassa. Heille ei myönnetä esimerkiksi verkkopankkitunnuksia pankin vaihdoksen yhteydessä. Verkkopankkitunnusten avulla hoidetaan myös sähköistä tunnistautumista. Luottotiedot menettäneille ei myöskään myönnetä vakuutuksia, kuten kotivakuutusta tai autovakuutusta. Kansalaisten yhdenvertaisuuden lisäämiseksi olisikin tärkeää, että myös prepaid-liittymällä olisi mahdollisuus mobiilitunnistautumiseen”, hän toteaa.
Kansanedustaja kysyy ”miten hallitus aikoo edistää prepaid-liittymän omistajien mahdollisuuksia kirjautua mobiilivarmenteella sähköisiin palveluihin”.