Kiovalla on uusi suojakupoli – drooneja häiritään sadoista pisteistä

Elektroninen puolustusjärjestelmä on jo pakottanut Venäjän muuttamaan toimintaansa.
Osittainen sähkökatkos Kiovassa 1. marraskuuta 2026. / AFP / LEHTIKUVA / ROMAN PILIPEY
Osittainen sähkökatkos Kiovassa 1. marraskuuta 2026. / AFP / LEHTIKUVA / ROMAN PILIPEY
Osittainen sähkökatkos Kiovassa 1. marraskuuta 2026. / AFP / LEHTIKUVA / ROMAN PILIPEY
Osittainen sähkökatkos Kiovassa 1. marraskuuta 2026. / AFP / LEHTIKUVA / ROMAN PILIPEY

Ukraina on rakentanut Kiovan suojaksi laajan elektronisen sodankäynnin järjestelmän, jonka tarkoituksena on katkaista Venäjän Shahed-räjähdelennokkien etäohjauksessa käyttämiä radioyhteyksiä.

Presidentin puolustusteknologian neuvonantaja Serhi ”Flash” Beskrestnov kertoo järjestelmän koostuvan sadoista eri puolille Kiovaa sijoitetuista antenneista ja elektronisen sodankäynnin laitteista.

Hän kuvailee kokonaisuutta pääkaupungin ylle rakennetuksi elektroniseksi ”kupoliksi”.

– Puhumme monista sadoista antennien ja laitteiden sijoituspaikoista ympäri kaupunkia, Beskrestnov sanoo Ukrainska Pravdan mukaan.

Järjestelmä rakennettiin vain muutamissa viikoissa. Hankkeeseen osallistuivat Ukrainan asevoimien lisäksi puolustus- ja sisäministeriö, kansallinen turvallisuus- ja puolustusneuvosto, presidentin kanslia sekä asevoimien yksiköitä.

Elektronisen sodankäynnin laitteiden valmistajien kerrotaan työskennelleen ympäri vuorokauden.

Venäjä ohjaa lennokkeja radion välityksellä

Torjunnan kohteena on erityisesti niin sanottu MESH-radioverkko, jota Venäjä on käyttänyt Shahedien etäohjaukseen.

MESH-verkossa useat radioverkon solmut voivat välittää tietoa toisilleen. Viestin ei tarvitse kulkea yhden keskitetyn tukiaseman kautta, vaan sille voidaan löytää vaihtoehtoisia reittejä verkon muiden laitteiden kautta.

Beskrestnovin mukaan Shahedeihin on asennettu radiomodeemeja, joiden avulla venäläinen operaattori voi ohjata lennokkia ja etsiä kohteita lennon aikana. Elektronisen ”kupolin” tarkoituksena on häiritä tätä yhteyttä.

Video

Kyse on merkittävästä muutoksesta verrattuna Shahedien alkuperäiseen käyttötapaan, jossa lennokki lensi pitkälti ennalta ohjelmoitua reittiä satelliittipaikannuksen avulla.

Jo lokakuun alussa Beskrestnov arvioi, että Kiovan sisällä saattoi toimia yhdestä kolmeen venäläistä MESH-toistinta, joiden avulla lennokkeihin voitiin muodostaa hetkellinen radioyhteys. Lentoa voitiin korjata aivan kohteen lähellä.

Syyskuun lopussa hän kertoi Venäjän käyttäneen Kiovaan tehdyssä iskussa suihkumoottorilla varustettua Geran-5-lennokkia yhdessä toisen lennokin kanssa, joka hänen mukaansa välitti radiosignaalia ja kuvaa iskusta.

Tekninen kilpajuoksu jatkuu

Beskrestnovin mukaan Kiovan uusi järjestelmä on jo vaikuttanut Venäjän toimintaan.

Operaatio pakotti Venäjän pitämään tauon, modernisoimaan Shahedejaan ja etsimään vaihtoehtoisia teknisiä ratkaisuja. Tarkempia tietoja järjestelmän tehosta tai siitä, kuinka paljon lennokkeja sen avulla on torjuttu, ei ole julkistettu.

Venäjän vastatoimista on nähty muitakin merkkejä. Ukrainassa tutkituista Shahedeista on löydetty uusia satelliittinavigoinnin antenneja, jotka on suunniteltu kestämään aiempaa voimakkaampaa elektronista häirintää. Beskrestnov kuvailee sodankäyntiä haastavaksi teknologiseksi kilpajuoksuksi.

Venäjä on lisäksi lisännyt nopeiden suihkumoottorilla varustettujen Geran-lennokkien käyttöä. Ukrainassa on vastattu uhkaan elektronisen sodankäynnin lisäksi uusilla torjuntadrooneilla ja automatisoiduilla aseasemilla.

LUE MYÖS:
Kaksi suihkudroonia tuhottiin – Ukrainalla on uusi ase (VU 13.10.2026)

Jaroslavlin öljynjalostamo vaurioitui hyökkäyksessä ja syttyi tuleen.
Asiantuntijan mukaan Moskova pystyy yhä täydentämään joukkojaan hurjista menetyksistä huolimatta.
Raunioissa saattaa olla yhä uhreja.
Mainos