Metsässä paloi ja pieni peippo kantoi nokassaan vettä liekkeihin. Kokoomus Youtube

Vaalien tv-mainoksessa satu peiposta ja palavasta metsästä – ”muut eläimet voivottelivat”

Kokoomuksen kunta- ja aluevaalien mainoksessa kerrotaan, mitä turvallinen ja toimiva yhteiskunta vaatii.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kokoomus käynnistää loppuviikosta MTV:n ja Nelosen kanavilla kunta- ja aluevaalien mainontansa. Samalla radiomainonta alkaa pyöriä lähes 50 eri kanavalla sekä some- ja digialustoilla.

Osin piirretyssä tv-mainoksessa nähdään puolueen varapuheenjohtajat Anna-Kaisa Ikonen, Antti Häkkänen, Karoliina Partanen ja puheenjohtaja Petteri Orpo.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Mainos käynnistyy animoidun peipon lennähtäessä paikalle vesipisara nokassaan ja istahtaessa Talouden ABC -kirjan päälle.

– Metsässä paloi. Pieni peippo kantoi nokassaan vettä liekkeihin. Muut eläimet voivottelivat: mitä hyötyä tuosta on?, Anna-Kaisa Ikonen aloittaa tv-mainoksen.

– Siihen peippo totesi: teen vain velvollisuuteni. Se vaatii sydäntä ja sisua, jotta meillä on tulevaisuudessakin turvallinen ja toimiva yhteiskunta, Antti Häkkänen jatkaa.

– Se vaatii myös laskutaitoa, yrittämistä, uudistuksia ja vastuunkantoa, Karoliina Partanen sanoo.

– Voivottelemalla asiat eivät parane. Ne paranevat äänestämällä kokoomuksen ehdokkaita. He ovat oikealla asialla, Petteri Orpo sanoo mainoksen lopuksi puolueen vaalislogania mukaillen.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS