Puolustusministeri Antti Kaikkonen (oik.) ja puolustusvoimain komentaja Timo Kivinen kertoivat tiedotustilaisuudessa kehysriihessä sovittuista hallituksen investoinneista Suomen turvallisuuteen. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Komentaja Timo Kivinen: Uusien lennokkien käyttöönottoa nopeutetaan

Lisärahoituksella hankitaan panssarintorjunta- ja ilmatorjunta-aseita, tykistöampumatarvikkeita sekä meri- ja ilmapuolustuksen ohjuksia.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Puolustusvoimain komentaja Timo Kivisen mukaan puolustusmateriaalihankinnoilla täydennetään pitkällä aikavälillä syntyneitä vajeita ja puutteita sekä vastataan Ukrainan sodan seurauksena muuttuneisiin toimintaympäristön asettamiin vaatimuksiin.

– Myös uusia lennokkisuorituskykyjä hankitaan ja käyttöönottoa nopeutetaan, Timo Kivinen sanoi keskiviikkona tiedotustilaisuudessa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Hallituksen kehysriihessä päätettiin eilen tiistaina puolustushallinnolle kohdennetusta lisärahoituksesta.

Hallitus päätti, että puolustusmateriaalihankintoihin osoitetaan kehyskaudelle 2023−2026 yhteensä noin 1,5 miljardin euron lisäys parantamaan kansallista puolustuskykyä. Edellä mainitut hankkeet käynnistetään kevään lisätalousarvioon sisällytettävällä Puolustuskyvyn parantaminen 2022 –tilausvaltuudella, jonka suuruus on 1,74 mrd. euroa jatkuen aina vuoteen 2027. Lisätalousarvion 2022 kanssa puolustusmateriaalihankintojen yhteenlaskettu kokonaisuus on noin 2 miljardia euroa.

Rahoituksella hankintaan muun muassa panssarintorjunta- ja ilmatorjunta-aseistusta, taistelijan varusteita, tykistön ampumatarvikkeita, kenttähuoltomateriaalia sekä meri- ja ilmapuolustuksen ohjuksia. Lisäksi hankinnoilla vahvistetaan tiedustelukykyä, kyberpuolustusta ja pimeätoimintakykyä.

– Merkittävä osa tästä rahoituksesta menee sellaisiin ampumatarvikkeisiin ja ohjuksiin, joita meillä jo nyt on käytössä, Kivinen totesi.

Tiedotustilaisuudessa nousi esille myös Ukrainan pienet turkkilaisvalmisteiset Bayraktar TB2 -sotilaslennokit, joita on käytetty tehokkaasti hyökkääviä venäläiskolonnia vastaan.

– Kuten totesin jo, tulemme nopeuttamaan lennokkijärjestelmien käyttöönottoa. Siinä selvitetään myös erilaisilla hyötykuormalla varustettujen lennokkien soveltuvuus Suomen oloihin, Kivinen sanoi.

Hän muistutti, että Ukrainassa olosuhteet ovat erilaiset kuin Pohjoismaissa, joissa lämpötilat vaihtelevat ja maastopeitteisyys on erilainen.

– Kun teemme nämä investointipäätökset, niin teemme ne huolella ja katsomme, että veronmaksajan rahoille tulee oikea vastine.

Hallitus päätti kehysriihessä kohdentaa puolustusmäärärahoihin lisärahoitusta yhteensä noin 2,2 miljardia euroa. Tämä tarkoittaa, että Puolustusvoimien määrärahoja lisätään vuonna 2023 noin 788 miljoonalla eurolla ja vuosina 2024−2026 noin 408−536 miljoonalla eurolla vuodessa.

Puolustusministeri Antti Kaikkosen (kesk.) mukaan puolustusmateriaalihankinnat aloitetaan heti.

– Tämä menettelytapa antaa Puolustusvoimille mahdollisuuden käynnistää hankinnat ja tehdä sopimuksia jo tämän vuoden puolella, Kaikkonen sanoi.

Hänen mukaansa panostamalla puolustukseen nostetaan kynnystä sille, että Suomi joutuisi sotilaalliseen konfliktiin.

– Voisi kai sanoa, että laitamme varastomme kuntoon ja pidämme puolustuksemme hyvässä kunnossa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS