Koulujen turvallisuutta halutaan parantaa Ruotsissa. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

”Koulut ovat yhä vaarallisempia” – Ruotsissa valmistellaan järeitä turvatoimia

Maan hallitus ehdottaa reppuratsioita ja rahaa vartiointijärjestelmiin.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ruotsin hallitus kaavailee mittavia investointeja ja uusia lakeja koulujen fyysisen turvallisuuden varmistamiseksi.

Suunnitteilla on esimerkiksi laki, joka antaa kouluille oikeuden laukkujen tutkimiseen, jos oppilaan epäillään kantavan asetta.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Lisäksi hallitus on valmis investoimaan 300 miljoonaa kruunua koulujen vartiointi- ja lukitusjärjestelmiin ja vastaaviin turvatoimiin.

Hallituksen suunnitelmista kertoo Ruotsin opettajajärjestö Vilärare sivuillaan. Ajatuksena on, että koulut voisivat hakea rahapotista tukea itsenäisesti ja omien tarpeittensa mukaan.

– Koulut muuttuvat yhä väkivaltaisemmiksi ja turvattomammiksi, perustelee opetusministeri Johan Pehrson opettajajärjestön uutisessa. Pehrson edustaa Ruotsin liberaalipuoluetta.

Ruotsin opettajajärjestön johtaja Anna Ohlskog kommentoi järjestön sivuilla, että hallitus on menossa oikeaan suuntaan turvallisuusasioissa. Osa opettajista kuitenkin suhtautuu varauksella ehdotettuihin investointeihin ja lakeihin, joiden olisi tarkoitus astua voimaan jo kesällä.

Uudistusaikeisiin kuuluu myös se, että koulun johto velvoitetaan jatkossa aina ilmoittamaan poliisille epäilyttävistä tapahtumista ja uhkatilanteista. Näin vältettäisiin ikävien asioiden sivuuttaminen tai ”villaisella painaminen”.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS