Venäläisen panssarivaunun tykkitorni tienposkessa Ukrainassa. AFP/LEHTIKUVA/SERGEY BOBOK

Kriisi miehitetyillä alueilla, sairaalat täyttyvät haavoittuneista venäläisistä

Sairaaloiden ikkunoihin kerrotaan asennetun kaltereita estämään kevyesti haavoittuneiden pakenemista.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ukrainan varapuolustusministeri Hanna Maliar kirjoittaa Facebookissa, että Venäjän Ukrainalta miehittämien alueiden sairaalat ovat ääriään myöten täynnä haavoittuneita venäläissotilaita.

– Huomattavan suuri osa heistä kuolee ilman sairaalahoitoa, muun muassa henkilöstöpulan ja tarvittavien lääkinnällisten laitteiden ja lääkkeiden puutteen vuoksi, Maliar kirjoittaa.

Maliarin mukaan sairaalan huoneiden ikkunoihin on asennettu kaltereita, jotta kevyesti haavoittuneet sotilaat eivät pääse pakenemaan.

Hyökkääjä on Maliarin mukaan menettänyt sodassa tavallisten sotilaiden lisäksi runsaasti komentajia. Hän toteaa, että hyökkääjä on kutsunut reservistä heidän korvaajikseen runsaasti komentajia johtamaan taktisia yksikköjä.

– Heidän taistelukokemuksensa puute ja osaamattomuutensa aiheuttavat epäluottamusta henkilöstöä kohtaan ja pelkoa johdon ohjaavan heitä vielä suurempiin tappioihin, varapuolustusministeri toteaa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS