Alue- ja kuntavaalien ennakkoäänestystä Helsingissä 8. huhtikuuta 2025. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Kuntapolitiikka koetaan etäiseksi – silti se kiinnostaa

Kiinnostus päätöksentekoa kohtaan kasvaa iän myötä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Suomalaisten enemmistö (59 prosenttia) kokee kuntansa päätöksenteon ja hallinnon itselleen etäiseksi. Silti kiinnostus kunnallista päätöksentekoa kohtaan on laajaa, ja moni uskoo voivansa vaikuttaa äänestämällä, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunnan (EVA) kevään 2025 arvo- ja asennetutkimuksesta.

Samaan aikaan enemmistö (56 prosenttia) suomalaisista ilmoittaa olevansa kiinnostuneita oman kuntansa päätöksenteosta ja seuraavansa sitä aktiivisesti. Myös kuntapolitiikasta kiinnostuneet kansalaiset kokevat siihen usein etäisyyttä – jopa 47 prosenttia heistä pitää päätöksentekoa itselleen etäisenä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Kunnallista päätöksentekoa ei ole tehty helpoksi seurata. Kiinnostus kasvaa iän, koulutuksen ja aseman mukana – tämä kertoo siitä, että kunnallispolitiikan seuraaminen vaatii resursseja, toteaa EVA:n tutkimuspäällikkö Ilkka Haavisto tiedotteessa.

Puolella suomalaisista (49 prosenttia)) on käsitys, että kuntavaaleissa äänestämällä voi vaikuttaa omiin elinoloihinsa ja hyvinvointiinsa vähintään melko paljon. Suurempi osuus kokee voivansa vaikuttaa asioihinsa kuntavaaleissa kuin eduskunta-, alue- tai presidentinvaaleissa.

Aluevaalit jäävät selvästi muiden vaalien varjoon: vain 26 prosenttia uskoo niiden kautta voivansa vaikuttaa omaan elämäänsä, ja 67 prosenttia ei näe niillä vaikutusta. Aluevaaleja pidetään jopa presidentinvaalia merkityksettömämpinä omien elinolojen kannalta.

Tutkimus nostaa esiin myös huolia kuntapolitiikan uskottavuudesta. Jopa 51 prosenttia suomalaisista katsoo, että kuntien päätöksentekoelimissä on liikaa kuntien omia työntekijöitä päättämässä omista ja kollegoidensa asioista.

Tulokset perustuvat 2 070 henkilön antamiin vastauksiin. Tulosten virhemarginaali on koko väestön tasolla 2–3 prosenttiyksikköä kumpaankin suuntaan. Tiedot kerättiin 12.-24. maaliskuuta 2025. Vastaajat edustavat koko maan 18–79-vuotiasta väestöä (pois lukien Ahvenanmaa). Aineisto on kerätty Taloustutkimus Oy:n internetpaneelissa, josta tutkimusotos on muodostettu ositetulla satunnaisotannalla. Aineisto on painotettu edustamaan väestöä iän, sukupuolen, asuinalueen, koulutuksen, ammatin tai aseman, toimialan ja puoluekannatuksen mukaan.

 

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS