Kyberiskut vaurioittivat kylmälaitteita Suomessa, varautuminen hillitsi vahinkoja

Suomessa havaittujen kyberiskujen vahingot jäivät rajallisiksi, koska haavoittuvia kylmälaitteita ehdittiin suojata jo ennen hyökkäyksiä.
Kaupan kylmälaite kuvituskuvassa. PEXELS
Kaupan kylmälaite kuvituskuvassa. PEXELS
Kaupan kylmälaite kuvituskuvassa. PEXELS
Kaupan kylmälaite kuvituskuvassa. PEXELS

Kylmälaitteisiin kohdistuneet kyberiskut ovat aiheuttaneet vahinkoja myös Suomessa, kertoo liikenne- ja viestintävirasto Traficomin Kyberturvallisuuskeskus. Viranomaisen mukaan ennakkovarautuminen ja nopea reagointi rajoittivat seurauksia.

Vastaavia hyökkäyksiä havaittiin Ranskassa noin kolme viikkoa aiemmin. Suomessa Kyberturvallisuuskeskus ryhtyi kartoittamaan verkossa olevia haavoittuvia laitteita ja otti niiden omistajiin yhteyttä 13. lokakuuta alkaen. Tavoitteena oli saada hyökkäyksille alttiit laitteet pois avoimesta verkosta.

– Maailmalla on nähty ikäviä esimerkkejä siitä, kun kyberturvallisuuden riskit toteutuvat. Riskeiltä kannattaa suojautua hyvissä ajoin sekä varautumalla että harjoittelemalla, Kyberturvallisuuskeskuksen erityisasiantuntija Juha Tretjakov sanoo tiedotteessa.

Hyökkäykset kohdistuivat teollisuuden automaatioon

Traficomin mukaan Suomessa yhteiskunnan toiminnan kannalta tärkeät toimijat ovat jo pitkään panostaneet automaatiojärjestelmien suojaamiseen. Valtaosa toimijoista on huolehtinut etäohjattavien laitteiden hallinnasta ennakolta.

Nyt havaitut hyökkäykset kohdistuivat teollisuudessa käytettyyn säätöautomatiikkaan. Kotitalouksien verkkoon yhdistetyt älylaitteet eivät Traficomin mukaan olleet hyökkäysten kohteena.

Viranomainen muistuttaa silti, että myös kotiverkkojen laitteiden tietoturvapäivityksistä ja asianmukaisesta suojaamisesta on tärkeää huolehtia.

Haittaohjelma oli asennettu laitteisiin jo ennen kuin ne päätyivät kuluttajille.
Huoltovarmuuskeskuksen varautumisasiantuntijan mukaan ruokahuollon kyberturvallisuudessa on edelleen merkittäviä puutteita.
EU pitää iskuja tahallisena yrityksenä häiritä elintarvikehuoltoa.
Mainos