Leikkipaikka kerrostalojen pihalla Vantaalla. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Laki tuo taloyhtiöille uuden velvoitteen

Leikkipaikan turvallisuus pitää dokumentoida ja arvioida riskit.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Uusi kulutuspalvelujen turvallisuutta koskeva laki tuo taloyhtiöille velvollisuuden dokumentoida pihan leikkipaikan turvallisuuteen liittyviä seikkoja.

Kevään aikana voimaan tuleva laki velvoittaa taloyhtiöt dokumentoimaan esimerkiksi vaarojen tunnistamiseen ja riskien arvioimiseen liittyviä seikkoja sekä kirjaamaan havaittuja turvallisuuspuutteita ja tapahtuneita onnettomuuksia.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Dokumentaation muoto on vapaa, mutta se tulee olla kirjallisessa muodossa. Taloyhtiössä se voi koostua osin kiinteistön kunnossapitosuunnitelmasta ja leikkipaikan ylläpitodokumentaatiosta.

– Kevät on hyvä aika tehdä vuosittainen perusteellisempi tarkastus taloyhtiön leikkipaikalle. Erityistä huomiota kannattaa kiinnittää muun muassa kuluvien osien, kuten keinujen saranoiden ja ketjujen kuntoon, mahdollisiin puurakenteiden lahovaurioihin ja putoamisalustojen kuntoon. Rikkoutuneet välineet tai niiden osat on vaihdettava, Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukesin johtava asiantuntija Jaakko Laitinen sanoo tiedotteessa.

Tarvittaessa kannattaa hyödyntää ulkopuolisia tarkastajia.

– Leikkipaikan käyttöasteesta sekä välineiden tyypistä ja iästä riippuen myös ulkopuolisten tarkastajien käyttö ajoittain on suositeltavaa, koska asukkaat tai pihan turvallisuudesta vastaavat taloyhtiön hallituksen jäsenet eivät välttämättä tunnista kaikkia riskejä tai tunne turvallisuusvaatimuksia, Laitinen toteaa.

Turvallisuuden lisäksi ulkopuolinen arviointi auttaa investointitarpeiden ennakoinnissa. Kun välineet ja tilat otetaan osaksi taloyhtiön huolto- ja korjaussuunnitelmia, niiden elinkaari pitenee ja yllättävät korjauskustannukset vähenevät.

Taloyhtiöiden on tärkeää huomata, että osa markkinoilla olevista leikkikenttävälineistä on tarkoitettu vain yksityiseen kotikäyttöön.

– Tällaisia välineitä ei ole suunniteltu ja tarkoitettu kestämään laajamittaista ja jatkuvaa julkista käyttöä, eikä niitä saa hankkia yleisille leikkikentille, kuten taloyhtiön pihoille.

Taloyhtiön yhteisille piha-alueille tulisi hankkia ainoastaan leikkikenttävälinestandardin SFS- EN 1176 mukaisia, julkiseen käyttöön soveltuvia välineitä. Iskua vaimentavien putoamisalustojen osalta huomioitavaksi tulee SFS- EN 1177 -standardin vaatimukset. Myyjän pitää osata kertoa onko väline tarkoitettu yksityiseen tai julkiseen käyttöön.

Lisäksi taloyhtiöissä on hyvä muistaa, että yhtiö vastaa leikkipaikan turvallisuudesta silloinkin, kun leikkipaikka on tilapäisesti tai pysyvästi jäänyt käyttämättömäksi. ’

Jos yhtiö harkitsee muuttavansa leikkipaikan muuhun käyttöön, tulee ensin varmistaa rakennusvalvonnasta, onko alueen kaavassa leikkipaikkaa koskeva määräys.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS